LHsLH 141

Ľudová hudba spod Ľadonhory začala písať svoju históriu v roku 1997 vo vadičovskej doline, ktorá od nepamäti žije hudbou, spevom a tancom. Z obcí Dolný a Horný Vadičov sa stretli nadšenci a milovníci tunajšieho folklóru a vytvorili tradičné ľudové zoskupenie, ktoré pokračuje v muzikantskej tradícii vajčovskej doliny.  Ľudová hudba spod Ľadonhory je tradičné zoskupenie muzikantov, zároveň i spevákov, z oblasti Kysuckej vrchoviny.

Štvorčlenná muzika hrá v zložení:
Predník/Predečník - Marián Urbaník
Tercoš - Andrej Bugáň
Kontráš - Peter Suran ml.
Basiar – Peter Vnuk
Počas dvadsaťpäť ročnej histórie sa zoskupenie zúčastnilo mnohých festivalov doma i v zahraničí. Desať rokov boli organizátorom Folklórneho večera v Dolnom Vadičove.
V roku 2017 prebehla generačná výmena, kde zo zakladajúcich členov : Marián Urbaník , Peter Vnuk, Ján Vnuk a Július Džúso Vnuk, poslední dvaja menovaní z kapely odišli a prichádzajú Andrej Bugáň a Peter Suran ml..
Hlavným ťažiskom repertoáru Ľudovej hudby spod Ľadonhory je interpretácia „vajčovskej drevenej muziky“, zachovanie jej archaickej podoby, udržiavanie ľudových zvykov a tradícií.
Zároveň muziku môžete poznať z rôznych osláv, svadieb, plesov, skrátka všade, kde je dobrá nálada, spev a tanec – Tak, ako je to pri vajčovskej muzike od nepamäti.
Sme hrdí, že Vám dedičstvom otcov rozdávame radosť a ich duch žije v piesni ďalej...

Ľudová hudba spod Ľadonory

https://www.facebook.com/ludovahudbakysuce/?ref=pages_you_manage

https://www.youtube.com/user/a89405

https://fb.watch/7gQOAWsoaW/

https://www.youtube.com/watch?v=0-tKxp9IlWg

https://www.youtube.com/watch?v=0gsRFuftNoU

https://www.youtube.com/watch?v=wT-F7OQnTBE

2022 - CD "Ve Vajčove bivam pot tum Ľadonhorum"