Folklórne súbory

PODJAVORSKE OSCADNICA

Nesie názov od prvotného názvu obce Oščadnica, ktorá sa v prvých písomných zmienkach zo 17. storočia zapisovala ako obec Podjavorské.

Súbor vznikol 16. júla 2019 a venuje sa tradičnej kultúre Kysúc. Veková kategória je 30 rokov a viac. Zahŕňa hudobnú zložku v zložení – husle, kontra, kontrabas a cimbal,  primášom je Miroslav Mačuha a vedúcou súboru Mgr. Veronika Mačuhová.

Folklórny súbor RAČAN, dobrovoľná organizácia mladých ľudí, ktorí milujú folklór! Názov súboru je odvodený od najvyššieho vrchu Kysuckých Beskýd, Veľkej Rače. Pod jej masívom sa nachádza obec Oščadnica, kde pôsobíme. Vznikli sme 30.08.2005 na podnet bývalých členov DFS Oščadnička. Našim poslaním je rozvíjať a zachovávať tradície našej obce v podobe tanca, hudby a spevu. Repertoár súboru tvoria najmä choreografie z Kysúc (Lúčenie sa so slobodou, Zábava zábava, Majáles, Čerešne, Zbojník, Venčekový...), ale aj z iných regiónov Slovenska (Horehronie, Orava, Terchová, Liptov, Šariš,...). Súčasťou súboru je aj drevená muzička a sólisti – speváci, heligonkári. Umeleckou vedúcou súboru je Mgr. Veronika Mačuhová.

FS Bystrica 2021

Zakladatelia sú manželia Jan Jančula a Mária Jančulová. Folklórny súbor Bystrica z Novej Bystrice vznikol 15.7.2012. V súčasnej dobe má súbor 35 členoch. Ľudová hudba Kováčovci, Ľudová hudba Potočiari sú súčasťou súboru, taktiež dievčenská spevácka skupina a mali heligonkári Kováčová.