Výtvarníctvo, foto, film

Výstava beskydských výtvarníkov na Kysuciach 3

Všetkých návštevníkov Skanzenu vo Vychylovke pozývame na výtvarnú výstavu do Raganovho mlyna "Výstava kysuckých výtvarníkov vo Vychylovke". Vystavujú členovia Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc pri KKS v Čadci: Iveta Buková Štětinová, Michal Findra, William Jaroš, Gabriela Pastorková, Edita Sabelová, Vladimír Šufliarsky, Marcela Romanová, Alica Romanová, Katarína Koperová, Cyril Vihonský, Ján Rajtek. Výstava je sprístupnená do 31. októbra 2023.

Výstavba kostola Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou 3

 

Obec Zborov nad Bystricou si v tomto roku pripomína 50. výročie posvätenia kostola Nepoškvrneného Počatia Panny Márie. Oslavy tohto jubilea sa začali dňa 10. 9. 2023 o 14.00 hod. vo farskom kostole vernisážou fotografickej výstavy historických fotografií výstavby kostola, ktorú pripravila obec v spolupráci s farským úradom a Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci.

Na dreve maľované

„Na dreve maľované“ je názov výtvarnej výstavy – výberu z tvorby Milana Pavlíka z Čadce, rodáka z Korne, ktorý tento rok oslávil svoje životné jubileum. Výstavu pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci v spolupráci s Obcou Stará Bystrica a je nainštalovaná v Turistickom centre pod Orlojom v Starej Bystrici v termíne od 13. 7. do 8. 8. 2023. Tvorba Milana Pavlíka pozostáva najmä z malieb na drevo, drevených plastík, šperkovníc, fresiek na stenu.

na cestách

Návštevníci Skanzenu vo Vychylovke si môžu pozrieť od 12. 7. do 6. 9. 2023 v Raganovom mlyne výstavu talentovaného kysuckého fotografa Timoteja Talapku zo Starej Bystrice, študenta Vysokej školy muzických umení v Bratislave, Filmovej a televíznem fakulty pod názvom „Na cestách“. Timotej Talapka sa už počas štúdia na Gymnáziu v Čadci začal aktívne venovať filmovej a fotografickej tvorbe. Pravidelne získava ocenenia na regionálnej a krajskej úrovni celoštátnej postupovej súťaže amatérskej fotografickej tvorby AMFO. Jeho najobľúbenejším žánrom vo fotografii je v tomto období najmä street fotka.

Výstava kysuckých výtvarníkov 2

Dňa 11. 7. 2023 sa v Kulturním centre Frýdlant nad Ostravicí konala vernisáž výstavy pod názvom „Výstava kysuckých výtvarníkov v Beskydách“, na ktorej vystavuje 17 členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc pri KKS v Čadci a pozrieť si ju môžete do 5. 9. 2023 na oboch poschodiach Kulturního centra. Výstava je realizovaná v rámci spolupráce Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci a Kulturního centra vo Frýdlante nad Ostravicí. Táto spolupráca bola zahájená cezhraničným projektom „Hodnoty prihraničných regiónov Kysuce a Beskydy“ realizovaného s cieľom propagácie kultúrnych, historických a turistických zaujímavostí Kysúc a Beskyd.

spoločná foto

 Dňa 29. 6. 2023 o 17.00 hod. sa v Dome kultúry v Čadci konala slávnostná vernisáž výstavy krajského kola 60. ročníka celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2023. Súčasťou vernisáže bolo vyhlásenie výsledkov a odovzdanie ocenení súťažiacim autorom. Celú slávnosť moderovala Katarína Borisová a hudobnými vstupmi obohatila Nadežda Podmanická. Výtvarníci sa zúčastnili aj rozborového seminára, ktorý sa konal pred vernisážou – o 15.00 hod. pod vedením predsedníčky poroty Kristíny Vacek z Martina.