Aktuálne v kultúre

V prvý októbrový víkend sa opätovne rozrozprával kultúrny dom v Lodne. V nedeľu 2. októbra 2022 sa zrealizovalo po dvojročnej odmlke 24. Rozprávačské Lodno. Národnú súťažnú prehliadku rozprávačov Slovenska sa podarilo zrealizovať Kysuckému kultúrnemu stredisku v Čadci a obci Lodno vďaka podpore Žilinského samosprávneho kraja. Na 24. celoštátnej súťažnej prehliadke Rozprávačské Lodno sa predstavilo 10 dospelých rozprávačov, z viacerých krajov Slovenska a 2 deti. Vek účastníkov bol od 8 rokov do 79 rokov.

V rámci projektu "Čriepky ze svadby" sa v nedeľu 2. 10. 2022 stretli členovia FS Bystrica v areáli Skanzenu Vychylovka s kameramanom Mariánom Hankom a fotografom Richardom Novákom, aby vytvorili milé spomienky tohto projektu - DVD záznam autorského programu súboru so svadobnou tematikou a tiež momentky z natáčania. Projekt z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

 

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, zorganizovala odborný vzdelávací seminár pre pedagógov základných škôl, základných umeleckých škôl, gymnázií a stredných škôl regiónu Kysúc pracujúcich s umeleckým prednesom detí. Seminár sa uskutočnil 27. septembra 2022 v Kysuckej knižnici v Čadci v rámci projektu Naše Kysuce 2022, ktorý podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. 

Medailón bol vytvorený pri príležitosti 200 rokov od narodenia Jána Palárika v rámci 54. ročníka Palárikovej Rakovej - národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby.


 

Čo je to dnes zachovávanie ľudových tradícií, zvykov a hodnôt, kto a kde dnes vôbec sú uchovávatelia toho, čím žili v minulosti naši predkovia? Sú to práve zanietení ľudia, ktorí svoj voľný čas a energiu venujú výskumom, nacvičovaniu a prezentovaniu, ľudia, akými sú aj členovia Folklórneho súboru Bystrica pod vedením manželov Jančulovcov, mnohí 10 rokov, niektorí o niečo menej.

V stredu 24. augusta dopoludnia pripravilo KKS v Čadci v CSS Horelica, obe organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, podujatie s názvom Bartolomejská veselica.