DSCN8432

TS: Návraty

V piatok 9. 6. 2023 o 17 hod. sa v Obci Korňa konala vernisáž výstavy Milana Pavlíka z Čadce, rodáka z Korne. Slávnostné otvorenie výstavy, symbolicky pomenovanej „Návraty“, hudobne doprevádzala korňanská detská folklórna skupina Lipovienka a moderovala ju Katarína Borisová. Autorovi a všetkým prítomným sa prihovorila starostka obce Marianna Bebčáková, Peter Kolembus, s ktorým autor nadviazal užšiu spoluprácu pri tvorbe knihy „Kysucké dračie a iné príbehy“,

neprofesionálny výtvarník Vladimír Šufliarsky, spoluzakladateľ Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc pri KKS v Čadci, ktorého Milan Pavlík je od roku 1992 členom. Autor výstavy pri príležitosti svojho životného jubilea v závere vernisáže odovzdal starostke svojej rodnej obce jedno z umeleckých diel. Výstavu si budete môcť pozrieť a umelecké diela aj zakúpiť do 15. 6. 2023 vo výstavných priestoroch Kultúrneho domu v Korni.

Milan Pavlík sa narodil v roku 1973 v Čadci. Jeho výtvarná tvorba je ovplyvnená detstvom a mladosťou, ktoré prežil na Horných Kysuciach v obci Korňa a v Turzovke. Práve z tohto obdobia čerpá námety pre svoju tvorbu. Spomienky na rodinu sa mu spájajú so spevom ľudových piesní, sušením sena, babkinými vyšívanými obrusmi či otcovými chalúpkami a modelmi lietadiel z preglejky. Ako sám autor hovorí: „je to vo mne uložené ako diamantový depozit, ktorý mi nikto z tela nevytrhne, nevymaže a ani neskartuje“. Začiatkom svojej výtvarnej tvorby kreslí ceruzou najmä ľudské telo, portréty, drevenice, neskôr prechádza k maľbe abstraktnou formou Op art. Svoje filozofické úvahy potreboval vyjadriť formou, prostredníctvom ktorej by ich mohol aj zhmotňovať. Objaviť svoj vlastný štýl mu pomohli diela španielskeho maliara Salvadora Dalího a francúzsko-maďarského maliara a grafika Victora Vasarelyho. Jeho diela z toho obdobia vytvárajú priestor pre fantáziu a nabádajú k hľadaniu skrytého významu v symboloch. Od roku 2002 prešiel k insitnej tvorbe, ktorej sa venuje doteraz. Veľkým zdrojom inšpirácií je pre Milana Pavlíka aj jeho účinkovanie vo folklórnom súbore Kysučan v rokoch 1990 – 1997. Súbor Kysučan zanechal v autorovi podľa jeho slov veľkú ryhu spomienok, zážitkov a inšpirácií, z ktorých ešte doteraz čerpá. V súčasnosti maľuje na drevo. Využíva jeho plastičnosť, textúru dreva spojenú s maľbou, ktorá dotvára dielu trojrozmerný dej a tvar. Pri lome svetla a správnom natočení dreva sa ukazujú 3D vizuálne formy.
Milan Pavlík stvárňuje ľudovú tematiku i moderné námety. Vo svojej tvorbe sa venuje aj výrobe vitráží a šperkov zo skla. Renovuje a prerába staré kusy nábytku, ktorými dáva nový šarm. Počas doterajšej umeleckej dráhy vytvoril okolo 350 umeleckých diel, ktoré tvoria maľby na drevo, drevené plastiky, šperkovnice, fresky na stenu či maľby komerčného charakteru. V roku 1992 začal navštevovať Štúdio neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci, kde je aktívnym členom. Pravidelne sa zúčastňuje celoslovenskej postupovej súťaže neprofesionálnych výtvarníkov „Výtvarné spektrum“, odkiaľ si odniesol viackrát ocenenie. V minulosti sa predstavil autorskými výstavami. Vystavoval aj v Čadci, Oščadnici, Humennom, Starej Bystrici, v Turzovke, vo Vysokej nad Kysucou...

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja udelilo Milanovi Pavlíkovi blahoprajný list pri príležitosti životného jubilea za umelecký prínos a rozvoj v oblasti výtvarného umenia.

Mgr. Ľubica Ligocká, KKS v Čadci