Kysucké kultúrne stredisko v Čadci , organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pravidelne prezentuje prácu a výrobky remeselníkov regiónu Kysuce. V mesiacoch apríl - jún je to Remenár Ondrej Sabela. Rodák z Turzovky, kožiar, udržiavateľ tradičných remesiel a v neposlednom rade i nadšenec histórie predstaví časť svojej tvorby v priestoroch MsÚ v Čadci v termíne od 22. apríla do 15. júna 2022.
Položili sme mu niekoľko otázok , prostredníctvom ktorých nám priblížil svoje hobby či skôr celoživotnú vášeň.
Ako ste sa dostali k tomuto remeslu?
„Niekto by povedal, že náhodou ..... ale ja si myslím, že každý človek si svojimi myšlienkami vydláždi svoju cestu...“
Prečo práve materiál koža? Čím je špecifická práca s ňou a čo všetko je potrebné na jej spracovanie a výrobu jednotlivých produktov?
„Vo svojich začiatkoch som robil historické pracky, tak sa stalo, že v určitom čase to bol ďalší stupienok na ktorý sa bolo treba posunúť. Tak prišla na rad koža... Čo k tomu treba? Ruky a ďalšie tie „nepodstatné“ veci“, ktorých mám plnú dielňu„
V čom hľadáte inšpiráciu a nápady na celkový vzhľad produktu?
„V prírode a v minulosti“
Medzi Vašimi výrobkami nájdeme tašky, opasky, obaly na nože, prívesky. Čo ale najradšej vyrábate vy?
„Čo najradšej vyrábam? Dokončovanie akéhokoľvek výrobku, ale najradšej robím pokusy s farbením kože – snažím sa prísť na to , ako to robili kedysi.“
Predpokladám, že výroba samotného produktu, nakoľko ide o ručnú prácu, je náročná nielen po časovej stránke ale i po stránke materiálnej. Dá sa aspoň približne vyčísliť koľko času venujete povedzme výrobe napríklad takej koženej taške, či koženého opasku?
„Každý výrobok má svoj časový harmonogram, postupnosť jednotlivých krokov. Ťažko vopred odhadnúť, čo mi koľko bude trvať. Napríklad vyrobenie koženej kapsy od 15 hodín do 10 dní.“
Vedia podľa Vás ľudia v dnešnej dobe oceniť ručnú prácu?
„Niekto áno, niekto nie. Je to individuálne. Tí prví potešia a tí druhí ....? J“
O Vás je všeobecne známe, že ste nadšencom histórie, historických remesiel ale i stredovekých bojových umení. Ste zakladateľom združenia „ Morová rana“. Aké aktivity vyvíjate v tomto združení a akých podujatí sa zúčastňujete?
„Nóóó, tu by som použil formulku „KEBY NEBOLO“ ... keby nebolo kováča Ľubomíra Dorociáka – môjho suseda, jeho telefonická výzva – prvá pracka, prvé vystúpenie so šermiarmi a aj jeden scenár , tak by nebola Morová rana, ale nebol by ani remenár Sabela.
Aké aktivity vyvíjame? Nuž od hradu k hradu pútnik kráča...
Bolo by to na dlho. Spomeniem len , že pri tom kráčaní sme spoločne s pánmi Spiša uvítali generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna na Slovensku
Pozn. Páni Spiša – šermiarska spoločnosť „Domini Scepiusi, vznikla v roku 1995
So svojim remeslom cestujete po celom Slovensku ale i do zahraničia. O nejaký zaujímavý zážitok z Vašich ciest by ste sa s nami podelil?
„Veselých príhod určite nebolo málo , spomeniem napríklad ako sme darovali našej hostiteľke zopár našich výrobkov na pamiatku... veľmi sa potešila... ale potom sa pýtala na čo to je: J Vysvetlili sme a ona sa potešila ešte viac...“
Mgr. Erika Šuranská
KKS v Čadci
https://www.kulturnekysuce.sk/ludove-remesla/2605-remenarstvo-ondrej-sabela#sigProIde3bbfa9cd1