Plagát Katka Krellová výstava

 Výšivka v tvorbe Kataríny Krellovej, to  je názov výstavy, ktorú si pre Vás pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci  s mestom Čadca.  Výstavu môžete navštíviť v Pracovisku prvého kontaktu Mestského úradu v Čadci počas úradných hodín. Výstava bude trvať od 13. apríla 2023 do 15. júna 2023. Výstava je predĺžená do 20.júla 2023. 

Pár slov autorky o tom, prečo jej tak „ učaroval" folklór a výšivka:   

          „Usňi že mi, usňi ...“

„ Zahrajťe husle, gajďičky...“

toto sú piesne, ktoré vo mne vyvolávajú spomienky na prvé vystúpenie na doskách čo znamenajú svet – vystúpenie s DFS Kelčovan. A tak to nejak celé začalo.

Volám  sa Katarína Krellová a som mamou dvoch detí, Anetky a Filipka. Folklór je súčasťou môjho života od šiestich rokov, kedy som sa stala členkou Kelčovanu a po pár rokoch smerovali moje kroky do FS Kysučan. K vyšívaniu ma priviedla mamina, ktorá po večeroch usilovne vyšívala. Nebudem písať, že som hneď pochopila ako vyšiť krížik. O tom by vám vedela mamina rozprávať , že padli aj slzičky alebo bol veľký hnev, keď sa mi nedarilo, ale napokon prišiel deň, keď to šlo. Intenzívne som začala vyšívať počas materskej dovolenky asi tak ako väčšina žien, ktoré  tvoria. Či už sú to kroje, rôzne doplnky, obrazy, krstové košieľky a kopec iných vecí, všetko je vyšívané ručne, každý jeden výrobok je originál a nesie v sebe lásku zhotoviteľa.

Krásnym príkladom sú aj kreslené záložky do kníh, ktoré si pravidelne pre vás pripravuje aj moja dcéra Anetka, už takmer  9 ročná slečna. Každá je originálna, robená s láskou, veď deti sú tie najúprimnejšie stvorenia na svete.

Posúďte sami, tu je malá ukážka našej tvorby.  A nakoniec si dovolím spomenúť  krásne slová, na ktoré nikdy nezabudnem:

„ Kelčovan je našim dieťaťom, povili sme ho z lásky“

Amália a Pavol Kužmovci.

 

Katka Krellová s rodinouJPG

Katarína Krellová s rodinou.

 výstava K. Krellova

Ukážka výstavy - Pracovisko prvého kontaktu MsÚ v Čadci.

Info panel Katka Krellova MsÚ jpg

Informačný panel o výstave.

 

 PhDr. Mária Čanecká

Manažér pre folklór a ľudové remeslo.