Pozvánka2 Rajtek page 0001

JÁN R A J T E K

Pochádza z Kysuckého Lieskovca, v tomto roku oslavuje svoje 65. narodeniny. Od roku 1983 je členom Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci.
Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Obec Stará Bystrica a Turistické centrum pod orlojom v Starej Bystrici pripravili pri príležitosti životného jubilea výtvarníkovi Jánovi Rajtekovi jeho autorskú výstavu. Obsahom výstavy je výber z autorovej umeleckej tvorby pod názvom IDENTITA PRIESTORU.
Ján Rajtek sa vo svojej umeleckej tvorbe zaoberá viacerými umeleckými činnosťami: rezbou drevených plastík a reliéfov, úžitkovou tvorbou, reštaurovaním a maliarskou tvorbou zameranou na voľný a angažovaný prejav ekologických, architektonických a civilizačných premien krajiny a životného prostredia. Ďalej sa zaoberá grafickým a propagačným dizajnom, interiérovým a exteriérovým dizajnom, projektovaním drobnej architektúry a rôznymi humanitnými projektami.
Jeho hlavnou profesiou je výtvarná pedagogika. Je zakladateľom výtvarného odboru v Základnej umeleckej škole v Kysuckom Novom Meste, kde dodnes učí už 40 rokov. Za jeho pedagogický prístup, prínos a úspešné výsledky mu mesto Kysucké Nové Mesto udelilo plaketu Jána Amosa Komenského.
Z Nórska, od prezidentky najväčšej humanitnej spoločnosti vo svete pani Bela Gran Jensen, získal zlatú stonožku a osobné poďakovanie za 16-ročnú spoluprácu so žiakmi ZUŠ pre detské zdravotníctvo na Slovensku aj v rozvojových krajinách vo svete. Pod jeho pedagogickým vedením jeho žiaci získali desiatky ocenení na medzinárodných, celosvetových a regionálnych súťažiach a výstavách.
Na stredné školy s umeleckým zameraním úspešne pripravil 173 žiakov a na vysoké školy s umeleckým zameraním pripravil spolu 63 študentov.
V prvých rokoch svojej umeleckej tvorby sa venoval reštaurovaniu kultúrnych pamiatok na Slovensku. Za jeho pracovný prístup a prínos mu Pamiatkostav udelil vyznamenanie „Najlepší pracovník Pamiatkostavu“. Za svoju umeleckú tvorbu získal mnoho ocenení: medzinárodné ocenenie v Poľsku za úžitkovú tvorbu, cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v celoslovenskej súťaži za maľbu, v celoslovenskom kole neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum získal 1-krát hlavnú cenu Národného osvetového centra, 3-krát cenu Národného osvetového centra, 3-krát cenu Slovenskej odbornej rady, 8-krát cenu v krajských kolách, desiatku ocenení v regionálnych kolách, 1-krát cenu za naj suvenír Kysúc a Ocenenie za rozvoj kultúry na Kysuciach.
Jeho diela boli vystavované na Slovensku – v Kysuckom Novom Meste, Čadci, Krásne nad Kysucou, Turzovke, Vychylovke, Radoli, Starej Bystrici, Žiline, Ružomberku, Košiciach, Humennom, Dubnici nad Váhom, Trenčíne a Bratislave.
Ďalšie jeho diela boli vystavované v susednom Poľsku – v Bialsku-Biala, Kameni Šlaskom, Rajczi, v Českej republike – v Karvinej a Jablunkove a v nemeckom Garmish-Partenkirchene.

Jeho diela nájdete v blízkom i širšom okolí.
KysuckýLieskovec: projekt – Rekreačno-duchovný areál na Rovniach pozostávajúci z kaplnky, plastiky Panny Márie a 14 objektov krížovej cesty; súsošie sv. Svorada a Benedikta a plastika medveďa.
Lodno: plastiky Panny Márie.
Turzovka: kaplnky Panny Márie.
Povina: plastiky medveďa s úľom a smútočný kríž.
Radoľa: kaplnka a plastika Sedembolestnej Panny Márie a monumentálny obraz z histórie Radole.
Vadičov: projekty kaplnky, architektonického objektu amfiteátra a jeho exteriéru, projekt rekreačno-duchovného areálu, monumentálny obraz MŠ.
Žilina: na radnici – monumentálny reliéf Žilinské cechy – plastika umelecké remeslá.
Považská Bystrica: plastika šport a reliéf strojárne.
Rajecké Teplice: štyri reliéfy Slovenská krajina
Terchová: plastika hôrni chlapi.
Lysica: Kaplnka.

V roku 1982 založil turistický klub v Kysuckom Lieskovci a neskôr v roku 1997 Kysucký vysokohorský klub - Turist Kysucký Lieskovec, ktorého je predsedom od roku 1985. Je aj členom VHT pri RRKST v Čadci a členom sekcie Vysokohorskej turistiky KST na Slovensku.
Okrem organizačnej a aktívnej turistickej činnosti pracuje pre rozvoj turizmu na Slovensku a v Čechách. Navrhuje odznaky, upomienky, pamätné listy, diplomy a rôzne turistické projekty. Klub slovenských turistov KST a Klub českých turistov KČT mu udelili ocenenie za spoluprácu a za rozvoj turizmu.

Ján Rajtek žije a tvorí v Kysuckom Lieskovci.