283520 3818544218175 1154701383 nGabriela Pastorková sa narodila v Čadci. Je členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci a Štúdia neprofesionálnych fotografov.
Kresleniu a maľovaniu sa venuje, od ranného detstva, odkedy vedela udržať ceruzku v rukách. Viedol ju k tomu starý otec. Po absolvovaní technického a grafického kreslenia navštevovala kurz kreslenia a maľby v Žiline. Absolvovala umelecké kurzy na potulkách svetom. Maľuje na základe moderných, ale i folklórnych piesní. V posledných rokoch ju inšpiroval folklórny súbor KUK, tanečný súbor JOJA. Rovnako ako Flamengo a brušné tance.
Okrem skíc maľuje na sklo a to najmä folklórnu tematiku. Venuje sa aj kombinácii fotografie a grafiky. Jej diela sú prezentované na kolektívnych výstavách.

Bez názvu 1Kristína Lašová sa narodila v roku 1935 v Oravskom Veselom. K vnímaniu krásy ju viedol jej otec – ľudový remeselník a všestranne zameraný človek, ktorý vyrábal a hral na husle. Maliarskym technikám ju učil jej strýko. So záujmom maľovala krásnu oravskú prírodu, kvety, vodu, vtáky, oblohu a všetko krásne vôkol seba. Štúdio neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci začala navštevovať už ako 50-ročná. Svoje práce vystavovala na regionálnej a krajskej súťažnej výstave Výtvarné spektrum, kde získala ocenenia a čestné uznania. Svoju insitnú tvorbu súkromne prezentovala v Taliansku, Rakúsku, Dánsku a Českej republike. V roku 2008 mala autorka  jubilejnú výstavu, kde predstavila účastníkomsvoju výtvarnú  tvorbu v plnej kráse. Vystavovala v Oščadnici, v Čadci, v Turzovke, v Humennom.  Žije a tvorí v Čadci – Milošovej.

 

 

 

 

 mMichaela Kubaščíková Výtvarná tvorba jej pomáha stratiť sa z tohto sveta a na všetko zabudnúť. Čo ju inšpiruje? Jej maľovanie je skôr pocitové. Keď vidí nejaký film alebo knižku, ktorá autorku nadchne. Snaží sa situácie zachytiť tak ako ich vníma ja na plátno. Tiež ju inšpirujú fotografie z rôznych kútov sveta. Pre autorku je najúžasnejšie miesto na svete Olympic National Park, momentálne je pre ňu toto miesto najväčšou inšpiráciou. Odjakživa bola taká, že keď ju niečo nadchlo neustále nad tým premýšľala a videla to vo svojej hlave. Prostredníctvom výtvarnej tvorby vie tieto predstavy zo seba dostať. Tiež ju inšpirujú miesta a ľudia ktorých miluje. S rovnakou vášňou ako maľuje tak aj pečie a zdobí medovníky. Od roku 2017 pôsobí v Štúdiu neprofesionálnych výtvarníkov pri KKS v Čadci. Žije a tvorí v Starej Bystrici.

 

 

 

 Milan PavlíkMilan Pavlík sa narodil v roku 1973 v Čadci. Samotné námety pre insitnú tvorbu autor čerpá z horných Kysúc. Inšpirovalo ho rozprávanie ľudí, minulosť predkov a ich osudy. Reálny svet pretvára podľa svojich predstáv a dáva mu pestrofarebnú a magickú podobu. Stvárňuje ľudovú tematiku i moderné námety. Umelec sa vo svojej tvorbe venuje aj  výrobe vitráži a šperkov zo skla. Renovuje a prerába staré kusy nábytku, ktorým dáva nový šarm. Počas doterajšej umeleckej dráhy vytvoril  cca 320 umeleckých diel, ktoré tvoria maľby na drevo, drevené plastiky, šperkovnice, fresky na stenu ci maľby komerčného charakteru. V roku 1992 začal navštevovať Štúdio neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci, kde je aktívnym členom.  Každoročne vystavuje svoje diela v regionálnej, krajskej a celoslovenskej  postupovej súťažnej výstave Výtvarné spektrum. V minulosti sa predstavil samostatnou autorskou výstavou pod názvom v Humennom a v Starej Bystrici. Žije a tvorí v Turzovke

 

 

foto Ľudmila Hudecová, rod. Lašová sa narodila sa v roku 1956 v Čadci. Od detstva rada kreslila a zaujímala sa o výtvarné umenie. Základnú školu absolvovala v Skalitom, strednú školu so zameraním na priemyselné výtvarníctvo ukončila v Spišskej Novej Vsi. Aktívne začala tvoriť v strednom veku. Venuje sa najmä olejomaľbe, i keď občas pracuje aj s ľahšími technikami ako je kresba ceruzkou , uhľom, suchý pastel. Témou jej obrazov je príroda, zátišia a v posledných rokoch i štylizované alebo fantazijné obrazy, kde dominuje svetlo. Celý život sa zaujíma o výtvarné umenie a dejiny výtvarnej kultúry formou samoštúdia. Je členkou štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci. Pravidelne vystavuje na Výtvarom spektre, kde bola veľakrát ocenená. Žije a tvorí v Skalitom.

 

 

 IMG 6025Mária Drobilová sa narodila som sa 9. septembra 1943 v Starom Tekove. Tu navštevovala aj základnú školu. Po jej ukončení odišla študovať na Pedagogickú školu do Nitry. Neskôr sa vydala, a odišla pracovať na Kysuce. Maľovaniu sa zažala venovať Až v dôchodkovom veku. Postupne sa začlenila do Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri KKS v Čadci. K svojim úspechom v tejto oblasti zaraduje aj prvú autorskú výstavu v roku 2006 v priestoroch Domu kultúry vo svojom rodisku v Starom Tekove. Druhu autorskú výstavu mojich obrazov usporiadalo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci v roku 2008. Vzájomná konfrontácia diel neprofesionálnych výtvarníkov pri Kysuckom kultúrnom stredisku majú pre autorku veľký prínos, taktiež aj rady a usmerňovanie od profesionálnych výtvarníkov. Inšpiráciu autorka čerpá u detí s ktorými cely život pracovala, ako aj ostatní ľudia a hlavne ich charakteristické tváre. Rada kreslí, maľuje portréty, pretože sa v nich odráža vnútorná sila človeka, čistota duše, radosť, ale aj nepokoj a ľudské trápenie. Žije a tvorí v Čadci.