sidnia_repov_star_bystrica.jpgPani Sidónia Repáňová zo Starej Bystrice je milujúcou mamou, babkou a vždy veľmi milou ženou, ktorá okrem toho, že sa venuje svojim vnúčatkám vedie i Folklórnu skupinu Polianku v Starej Bystrici. Ako Polianka funguje a či pripravuje niečo nové, som sa jej zašla spýtať.

Už to bude takmer 40 rokov, čo Polianka vznikla. Kto všetko sa zaslúžil o jej fungovanie a umelecký posun?

Áno, je to už dlhá doba. Za ten čas sa vystriedalo veľa speváčok, no mnohé ostali dodnes. O jej umelecký posun sa však najviac zaslúžil pán Oskar Dubovický, ktorý viedol Polianku asi 30 rokov.

Ako ste sa stali vedúcou folklórnej skupiny a kedy?

Pán Dubovický odovzdal vedenie pani Štefánii Dubovickej, ktorá sa neskôr vzdala tejto funkcie a prevzala ju pani Mária Šimášková. No a potom som bola členkami zvolená za vedúcu a keď nie som k dispozícii ja, tak ma zastupuje pani Mária Kováčová. Tak je tomu od 1.8. 2007. V skupine som od jej vzniku.

skka24.jpgKoľko členiek má skupina? A privítali by ste i nové tváre, nejakého muža?

V tomto období máme 16 členiek a aktívnych je len 10. Čo sa týka nových tvárí chceli by sme nejaké omladenie. Snažíme sa získať i nejakých mužov, ktorí majú dobrý hlas alebo vedia hrať na heligónke. Zatiaľ sa nám to žiaľ nedarí.

Určite príprava na podujatia zaberie i veľa času. Ako často a kde sa stretávate?

Stretávame sa v Centre voľného času v Starej Bystrici každú stredu. Keď máme nejaké vystúpenie, tak aj častejšie.

V repertoári máte množstvo jedinečných starobystrických i kysuckých piesní. Ktorú si so ženičkami najradšej zaspievate?

V našej dedine máme veľa pekných piesní – žartovných, svadobných i trávnic a iných. Všetky sú našim srdciam blízke, ale ak by sme mali vybrať jednu, tak je to pieseň Večerné zorničky.

Okrem domácich vystúpení ste boli i v zahraničí, napríklad u krajanov v obci Jelisavec v Chorvátsku. Ako miestni prijali vaše vystúpenia?

Áno, boli sme u našich krajanov v Jelisavci v Chorvátsku, ktorí nás prijali veľmi srdečne. Bývali sme v rodinách, takže to bolo naozaj príjemné a cítili sme sa ako doma. Dodnes sa navštevujeme – síce zriedkavo - no vždy sa tešíme na spoločné stretnutia.

Pripravujete v skupine niečo nové, poprípade staronové na čo sa môžu nadšenci folklóru tešiť?

Áno, chceli by sme oprášiť naše dávne vystúpenia, scénické pásma ako vyháňanie statku na pašu, sušenie sena, krstiny a iné. Veríme, že sa nám to spoločnými silami podarí.

Kysuce sú naozaj bohaté na počet folklórnych skupín, každá je však špecifická. V čom spočíva výnimočnosť Polianky?

Myslím, že najmä v tom, že ženy, ktoré v skupine účinkujú, spievajú v nej už od jej založenia a veľa toho za tie roky prežili. Patrí im za to veľká vďaka.

Učíte i svoje vnúčatká ľudové piesne, aby išli v šľapajach svojej babky a zachovali „dedičstvo otcov“?

Snažíme sa, i keď je to neľahké.

Stará Bystrica je nádherná kysucká obec s množstvom jedinečností. Čo Vy osobne, ale aj ako skupina máte na nej najradšej?

Stará Bystrica je nádherná pre nás všetkých. Je radosť prechádzať sa takými peknými miestami, aké tu my máme. Koľkokrát prechádzame po rínku je tam veľa ľudí, turistov aj zo zahraničia a my sme hrdé na to, že prichádzajú práve k nám, do Starej Bystrice. Veľká vďaka patrí za jej rozvoj a krásu pánovi starostovi, pánovi zástupcovi a všetkým pracovníkom obce. Je radosť žiť v Starej Bystrici.

                                       Katarína Belková

                                          KKS v Čadci