anna_vnukov_klokoov_foto.jpg10 otázok Anne Vnukovej z Klokočova, výtvarníčke a členke Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci.

Čomu sa venuje rodáčka z Klokočova, ktorá si užíva zaslúžený dôchodok?
V prvom rade som tu pre svoju rodinu, pomáham ako môžem. Veľkú časť môjho času venujem maľovaniu, televízii a internetu. V roku 2003 som sa stala členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri KKS v Čadci, takže som sa maľovaniu začala venovať intenzívnejšie.

Je to záľuba alebo dar, ktorý ste dostali do vienka?
Myslím si, že je to dar, avšak bez snahy stále sa učiť a pracovať na sebe, by sa tento dar možno minul účinkom.

Kam by ste zaradili vašu výtvarnú tvorbu?                                                                           

Ťažko povedať, keďže rada maľujem aj realistické obrazy, aj abstraktné a mám rada aj moderné obrazy, ale asi by som ju zaradila do realizmu.

Máte nejaký vzor vo výtvarnom umení, ste niekým inšpirovaná?                                  

Nemám žiaden vzor, páčia sa mi práce viacerých výtvarníkov, obdivujem napríklad Máriu Šefferovú a jej abstrakciu, Stanislava Harangozo či Janku Krivošovú. Ak mám povedať pravdu, môj prvý mediálny učiteľ bol Bob Ross, ktorého lekcie sú na internete doteraz.

Zrejme každý výtvarník má rád niečo iné, špecifické. Čo je tým vaším naj?
Sú to detaily, solitéry -postavy, portréty, kvety, nerada maľujem krajinky.

Aké techniky využívate pri maľovaní?
Zo začiatku som skúšala temperu, uhlík, pastel, akvarel, ale v súčasnej dobe prevláda olej a hlavne akryl.

Čo vám prinieslo členstvo v Štúdiu?
Našla som podporu mojej tvorivosti nielen kontaktom s ostatnými členmi - mojimi priateľmi, ale aj konzultáciami s lektormi / v súčasnosti je to akademický maliar Pavol Muška, a toto všetko za veľkej podpory KKS v Čadci pod vedením pani riaditeľky Petrekovej, ale hlavne vás Milka, keďže ste ako odborná pracovníčka pre výtvarníctvo s nami neustále v kontakte. Členstvom v štúdiu môžeme nielen prezentovať svoju tvorbu, ale aj súťažiť. Za to všetko som vďačná.

Vaše diela boli už veľakrát vystavené na spoločných výstavách VÝTVARNÉ SPEKTRUM, za ktoré ste získala mnohé ocenenia, nebolo tomu inak ani v tomto roku, kde vám bolo v regionálnej súťaži udelené čestné uznanie a postup do krajského kola za výtvarné diela  OÁZA POKOJA a VESELÉ "MAKOVKY",  z krajského kola vaše výtvarné diela postúpili do celoštátneho kola Výtvarného spektra v Trenčíne. Potešili Vás tieto ocenenia?
 Mám radosť, keď sa moje obrazy páčia aj obyčajným ľuďom - laikom, mojim priateľom, rodine, keď však práce ocenia fundovaní odborníci, tak to je pocit ako  z dobre vykonanej práce a hreje na duši.

Výstavu ktorého umelca i svetového mena by ste si radi pozreli?
Z impresionistov sú to Eduard Manet a ClaudeMonet a rada by som na vlastné oči videla obraz Mona Lisa od Leonarda daVinci.

Máte ešte nejaký nesplnený sen v oblasti výtvarníctva a čo je vaším životným krédom?
Je to jednoznačne v zdokonaľovaní, škoda, že tieto poznania neprišli v skoršom veku, no asi to tak malo byť. A krédo? Sú štyri veci v živote, ktoré nevrátiš späť - kameň, ktorý si hodil, slovo, ktoré si vyriekol, príležitosť, ktorú si prepásol a čas, ktorý si premrhal.

V minulých dňoch bola slávnostnou vernisážou predstavená výtvarná tvorba jubilujúcej autorky a členky štúdia Anny Vnukovej -  v Obecnom úrade v Klokočove pod názvom: Môj farebný svet. Pri tejto príležitosti odovzdala riaditeľka Mgr. Silvia Petreková v mene Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, autorke ďakovný list s prianím mnohých ďalších tvorivých úspechov. Výstava potrvá do 30. novembra 2013. Súčasne- od 18. do 28. novembra 2013- bude i v Dome kultúry R. Jašíka v Turzovke  sprístupnená  výtvarná tvorba tejto jubilujúcej autorky.

                                                    Emília Jašurková

                                                  KKS v Čadci