fotograf_marin_hruka.jpg10 otázok Mariánovi Hruškovi z Čadce, fotografovi a členovi Štúdia fotoamatérov, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci, organizácii v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

 

Fotografovaniu sa venujete už od detstva,  alebo Vás táto krásna vášeň  opantala až v neskoršom veku ?

Fotografovaniu som sa začal venovať na strednej škole, ku skutočnej fotografii som sa dostal asi okolo roku 2002, kde už sa snáď dalo hovoriť nie len o obrázkoch.

Každý fotograf  má svoju tvorbu zameranú na  niečo iné, špecifické. Čo je tým Vaším naj?

Zrejme som sa ešte úplne nezameral na konkrétnu vec, najradšej fotím to čo ma zaujme,  zisťujem že keď fotím mimo SR tak sú to skôr portréty ľudí a na Slovensku sa venujem viac krajine.

Máte nejaký vzor vo fotografickej tvorbe? Ste niekým, alebo niečím inšpirovaný?

Vzorov mám niekoľko a vôbec to nemusia byť slávni svetoví  fotografi, niektorí sú aj v mojom okolí . Navyše každá dobrá fotografia môže byť inšpiráciou.

Vo svojej fotografickej tvorbe máte vo veľkej miere zastúpenú i čierno-bielu fotografiu. Čo pre Vás znamená ?

Čierno-biela fotografia je doslova niečo úžasné. Je to vyjadrenie posolstva kde farby sú navyše. Je to niečo čo sa dá povedať odtieňmi čiernej, červená môže byť čierna, alebo svetlosivá a teda neviete čo má akú farbu, vnímate iba ten obraz, ktorý tam je.  Má to trošku iný rozmer ako nekonečný počet farieb.  Týmto však nezatracujem farebnú fotografiu, bez ktorej si fotenie neviem predstaviť.

Ste dlhoročným, aktívnym členom Štúdia, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci. Čo Vám toto členstvo prinieslo?

Okrem iného aj možnosť ukázať moje fotografie a zoznámilo ma s ľuďmi nielen v okolí fotografie.  Navyše pri stretnutiach máme možnosť  porovnávať  a hľadať cesty ako sa zlepšiť.  

Pán Hruška, vo svojej fotografickej tvorbe ste získal  už veľa ocenení  v regionálnych, krajských i celoštátnych súťažiach, v minulom roku ste získal ocenenie na regionálnej  i krajskej súťaži s postupom do celoštátneho kola AMFO.  Ste i minuloročným víťazom fotosúťaže NA BREHU PRIEZRAČNEJ KYSUCE,  nie je tomu inak ani v tomto roku, kde za fotografiu SAMOTÁR ste bol ocenený v regionálnej súži AMFO 2013 s postupom do krajského kola, ktoré sa konalo v Žiline. Ktoré ocenenia sú pre Vás najvýznamnejšie?  

Každá výhra poteší, vážim si miestnu aj národnú.

Zúčastnili ste sa i nejakej medzinárodnej súťaže?

Úspešne napr. na medzinárodnej súťaži v Poľskom Toruni, alebo v ČR, ale skôr na súťažiach lokálneho charakteru.

Výstavu  ktorého fotografa - i svetového mena - by ste si rád pozreli?

Z tých našich a svetových možno Kuliševa,  Kimličku alebo Vaňa ... bolo by ich viac.

Máte ešte nejaký nesplnený sen v oblasti fotografického umenia ?

Nesplnený sen je aby moje fotografie zdobili steny domov a domácností a aby sa moje fotografie predávali  v galériách, dražili v aukciách,  ...... koniec žartovania.

V minulom roku ste vymenili svoj mládenecký stav za manželský môžete nám prezradiť, či ostanete na Kysuciach, alebo ich plánujete opustiť?

Kysuce neplánujem opustiť. Spolu s manželkou to tu máme radi.

 

                                                                                                              Emília Jašurková, KKS v Čadci