e.matysov-vpravo_s_kyticou_ervench_gerber.jpgĽudia sa stávajú významnými  činmi,  ale aj srdcom.  S jedným takým človekom, ktorý  vynakladá všetko svoje úsilie a talent práve na to, aby vyčaroval úsmev na tvári iným, sa dnes porozprávam.  Je ním režisérka Detského a mládežníckeho divadelného súboru Eva z Čadce- Eva Matysová .

 

Evka, bolo už od začiatku tvojím cieľom tvoriť umelecké diela alebo to bola skôr len zhoda náhod?

Nie, bola to skôr náhoda. Po škole som začala pracovať v Dome pionierov a mládeže na  oddelení   estetiky, kde v mojej pracovnej náplni , okrem iných povinností, bola aj tvorba rôznych programov a kultúrnych podujatí.

Rok 1980 - to je rok,  kedy ešte len Čadca začala kultúrne kvitnúť a ty už si začínala umelecky vychovávať deti. Aké boli začiatky divadelného súboru pred 33 rokmi?

Mojou prvotinou bola divadelná hra „Čo by bolo, keby bolo...“. Na základe tejto divadelnej hry  ma  bývalá metodička  Kysuckého kultúrneho  strediska  v Čadci Marta  Letová  odporučila na štúdium réžie vedúcich detských divadelných súborov.

Prvá tvoja hra s názvom „Čo by bolo, keby bolo...“ bola tvojím odrazovým mostíkom na 33-ročnej ceste na divadelných doskách. Ako to vnímaš teraz? Režírovala by si znova túto inscenáciu  v pôvodnom znení alebo by si urobila určité zmeny ?

Určite by som ju nechala v pôvodnom znení. Táto inscenácia je  spleť dvoch rozprávok: O Šípkovej Ruženke a Snehulienka a sedem trpaslíkov. Práve v tomto období som stretla učiteľku výtvarnej výchovy ĽŠU Janku Čechovú, ktorá už v tejto inscenácii výtvarne riešila kostýmy aj scénu, za čo bola  ocenená na celoslovenskej prehliadke Divadelná Šaľa.

Tvoja prvá a veľmi úspešná spolupráca bola, vtedy s výtvarníčkou, dnes už známou módnou návrhárkou Jankou Čechovou. Ako si na ňu spomínaš? A s kým aktuálne spolupracuješ na chode tvojho súboru?

Janka Čechová  sa dodnes podieľa na spolupráci s našim  divadelným súborom. Naše vzťahy sú dlhé roky založené nielen na  pracovnej, ale  i priateľskej úrovni. Po čase som začala učiť dramatickú výchovu na ZUŠ J. Potočára v Čadci (LDO), kde na moju obrovskú radosť sa stretávam s kolegyňami Dáškou Štekláčovou, Olinkou Šimáškovou a Alenkou Gavlasovou. Do nových inscenácií  pribúda hudobná a tanečná zložka, kde spolupracujeme s hudobníkom Ivanom Čermákom  (Bratislava) a choreografkou z Valašského Meziříči  Deniskou Vašíčkovou.

Medzi najväčšie úspechy Detského a mládežníckeho divadelného súboru  Eva patria  svetové prehliadky v Nemecku, Moskve ale aj nakrúcanie  predstavenia C´est la vie v Paríži. Myslíš,  že aj toto pomohlo zviditeľniť také malé mesto akým je Čadca?

Samozrejme. Určite je to nielen prezentovanie nášho malého mesta v takých metropolách ako je Paríž, Moskva, Lingen ,Londýn , ale predovšetkým si myslím, že veľký význam má investícia do mladých ľudí, ich talentu, tvorivosti a fantázie. Nedá mi nespomenúť, že tu nejde len o financie, ale o hodiny driny a stráveného voľného času  mladých , ako aj nás, ktorí s nimi pracujeme.

Čestný občan mesta Čadca,  cena za literárny počin roka, cena za réžiu a ďalšie ocenenia sprevádzajú nielen súbor,  ale aj teba. Je práve súbor  tvojím celoživotným dielom. Ako hodnotíš úroveň divadla teraz?

Ťažko mi  je hodnotiť to len z môjho pohľadu. Snáď takým merítkom   sú vyjadrenia  a odozvy  publika- „standing  ovation“ publika a odborné vyjadrenia poroty na rôznych súťažných prehliadkach  ako napr:

.........ste Kysucké národné divadlo (máme 78 členov od 4-20rokov),

........ boli ste balzamom a pohladením na moju dušu,

........ ste  súbor s obrovským potenciálom a energiou...... a podobne.

S akými  inscenáciami  reprezentuje súbor aktuálne?

V súčasnosti pracujeme na dvoch projektoch:  „Umenie pomáha priateliť sa cez hranice“ – spolupráca so ZUŠ vo Valašskom Meziříčí  a „ 1.150 výročie príchodu Cyrila a Metóda na Veľkú Moravu “.

„TLKOT (D) UŠÍ“ – v tejto hre som zúročila všetky moje skúseností 35-ročnej pedagogickej praxe v oblasti dramatickej tvorby. Divadelná hra zaznamenala veľký úspech ( ocenenie za umelecký počin, réžiu  a herecké výkony ) v Topoľčanoch a z krajskej prehliadky  v Námestove  postúpila  na celoslovenskú prehliadku amatérskeho divadla mladých , ktorá sa uskutoční 7. - 9.júna 2013 v Tlmačoch.

„MATKA TEREZA“ – umelecký dokument o živote a diele Matky Terezy , ktorý získal mimoriadne ocenenie za umelecký počin, réžiu a herecké výkony v  Topoľčanoch

„PRÍBEHY Z LESA“ – divadelné predstavenia,  kde sa predstavili  naši najmenší 4 - 6r. deti  v príbehu  o Jožkovi Mravcovi, a druhý príbeh sa odohráva na močiari : o žabke Žofinke a žabiakovi Žabčovi – deti ZŠ.  Inscenácia získala 1. miesto na regionálnej súťažnej prehliadke DETI DEŤOM 2013  a cenu za invenčné predstavenie a herecké výkony celého kolektívu  na krajskej prehliadke  Detský divadelný medveď 2013 v Žiline.

A čo v budúcnosti?  Môžeme sa tešiť opäť na dojemné zážitky z predstavenia alebo nás čaká pobavenie v podobe dobrej komédie ?

Budúcnosť je vo hviezdach. Plánov je veľmi veľa, ale všetko závisí od času a projektov, ktoré zabezpečia financie.

Zlatá deva, Jánošík po našom, Nela, Mačkin dom, Malý princ a Veronika, Júlinka, Malá bosorka, C´est la vie, Kaviareň život a mnohé ďalšie. Vedela by si jednoznačne povedať, ktorá hra bola pre teba tá „naj „?

Ťažko povedať, každá z nich mala a má svoje čaro .

Čo by si z pohľadu režisérky divadla chcela odporučiť ľuďom,  ktorí by sa chceli stať hercami?

(Smiech) Prihláste sa do  Detského a mládežníckeho divadelného súboru EVA. A to nielen, ak sa chcete stať hercami, ale aj ak chcete vstúpiť do tajov imaginárneho sveta tanca, spevu, divadla ...

Za všetko hovorí najmladší člen SND v Bratislave Tomáš Vravník, ktorý vzišiel práve z nášho kolektívu a jeho prvou „Veľkou“ rolou bol LUCIFER v divadelnej hre „JÚLINKA“.

 

Evka, ďakujem veľmi pekne za rozhovor a prajem Ti ešte veľa tvorivých síl a nápadov na divadelnej scéne.

 

Božena Slanináková

odborná pracovníčka KKS v Čadci