ernyov_-_foto.jpgPani Žofia Černyšová je vedúcou Klubu drotárov v Kysuckom Novom Meste. Ako sa k tejto záľube dostala a čo ju na nej fascinuje? Prezradila nám v rozhovore.

Pani Černyšová, drotárstvo je tradičné remeslo Kysučanov. Ako dlho sa drotárstvu venujete?

Drotárstvo na Slovensku predstavuje špecifický a ojedinelý fenomén, ktorý nemá obdobu čo do rozsahu a na určito území, v žiadnom inom štáte.  Na  Kysuciach  skoro každá rodina mala vo svete svojho vyslanca - drotára, ktorý počas zimy zarábal peniaze týmto spôsobom. Volanie „Hrnce drôtovať“ sa ozývalo na najrozmanitejších miestach  sveta .Od Ameriky až po Rusko. Hoci som sa narodila v Prahe, celý svoj život som prežila v Žiline. Po odchode do dôchodku  som hľadala možnosť  prežívať ho aktívne, absolvovala som tri Univerzity  3. veku – Záhradníctvo,  Záhradnú architektúru a Život a umenie. Potom som videla  v  Dome kultúry oznam o drotárskom kurze. Rozhodovanie bolo veľmi rýchle a tak som sa asi pre 5 rokmi  prihlásila.

Čo Vás k drôtovaniu tak ťahalo?

Možno pocit neznámeho!  Otvoril sa mi nevídaný svet zázrakov, kedy z obyčajného drôtika sa dajú vyrobiť prekrásne veci od úžitkových vecí až po šperky.

Táto záľuba je naozaj úžasná. Keby ste mali povedať čo Vás osobne na nej najviac fascinuje, čo by to bolo?

Fascinujúce na tvorbe je to, že keď začnete postupom sa vám otvárajú rôzne riešenia a je na vás  ako sa rozhodnete pokračovať. Takže proces  tvorenia je tu od začiatku až po posledné očká, špirálky, vlnovky a pružinky. Ďalej sú to rôzne druhy drôtu od medeného až po postriebrený drôt na šperky.

Čo všetko je potrebné k umeleckej práci s drôtom?

Keď sa naučíte základy, začnete vytvárať, tvarovať a robiť si rôzne návrhy – takže môžu  to byť opletané vianočné gule, ozdoby na  vianočný stromček, drôtované veľkonočné vajíčka, tiež rôzne ozdoby na Veľkú noc  a dalo by sa vymenovať neskutočne veľa možností - misky, taniere, vázy, obrázky na stenu, vlastne z drôtu sa dá vyrobiť všetko, čo si predstavíte. No a ešte k tomu okrem trpezlivosti potrebujete rôzne druhy klieští ,rôzne koráliky, na šperky aj polodrahokamy ,atď. A hlavne neboľavé a šikovné prsty!

Ste vedúcou Klubu drotárov v Kysuckom Novom Meste. Ako dlho tento klub existuje?

Prvé stretnutie drotárov bolo 16.10.2007. Zo začiatku  viedol Klub drotárov  p. Peter  Hlavatovič, ktorý nás učil základy a  po  jeho odchode som Klub  prevzala v roku 2009 ja.

Koľko má členov?

Počet členov v Klube nie je stabilný. Niektoré členky kurzu skončili, iné začali  ale určitým spôsobom zdravé jadro ostáva. V poslednom roku je členov 10 , z toho  2 muži. Stretávame sa v Klube 75 na Belanského ulici, vždy na 2 hodiny v pondelok o 17. hod. Dve hodiny uplynú veľmi rýchlo, a nám sa nechce rozchádzať.

Zúčastňujete sa rôznych podujatí, výstav i súťaží. Máte nejaké významné úspechy?

Členovia Klubu sa zúčastňujú rôznych podujatí, výstav a súťaží, či už jednotlivo alebo celý Klub naraz. Najlepšie je to vidieť v kronike, kde je všetko zapísané aj s podrobnejším popisom a   fotografickou dokumentáciou.  Začínali sme v Kysuckom Novom Meste účasťou na Jakubovských hodoch, kde sme prezentovali svoje výrobky spolu  s predajom. Potom  napr. Jarmark na chatě Studeničné na polsko-moravsko-slovenskom pomezí.  Jakubovských hodov sa zúčastňujeme každoročne, rovnako hodov v Čadci, Krásne nad Kysucou, Turzovke a všetkých akcií v skanzene na Vychylovke.  Drôtujeme v akciách Goralského turistického informačného centra  v Mostoch u Jablunkova , tu sme mali aj niekoľko krátkych kurzov drôtovania. Vedieme si kroniku, takže všetky naše aktivity sú v nej uvedené aj fotografickou dokumentáciou. Kysucké Nové Mesto má spriatelené mestá ako v Poľsku – Gogolin,  tak aj vo Francúzsku – Rive de Gier. V obidvoch mestách poznajú výrobky Klubu drotárov, pretože členovia Klubu sa zúčastnili tvorivých pobytov v týchto mestách. Stačilo by aspoň heslovite napísať – Mosty u Jablunkova – Mostecké léto 2010,  Hovězí na Moravě, - tvorivé dielne, znovu Mosty u Jablunkova – vianočná výstava, Žilina – Vianočná výstava v Makovického dome. V ďalšom roku – Rajecké Teplice - Letné slávnosti ako zástupcovia regiónu Beskydy, O notu z drôtu Drotária Turzovka - prvé tri ceny boli urobené z drôtu členmi Klubu, Mosty u Jablunkova – Goralský deň - ukážky remesiel, Žilina – Staromestské slávnosti a samozrejme veľkonočná a vianočná výstava v Klube 75 v KNM.

Je niečo, čo by ste nielen Vy, ale spoločne s klubom chceli dosiahnuť? Nejaká súťaž, podujatie, kam by ste sa chceli pozrieť?

Čo by sme chceli spoločne s klubom dosiahnuť? Stihnúť všetky naplánované akcie v tomto roku a hlavne zúčastniť sa podujatia „Stretnutie drotárov 28.-30.júna 2013“ v Budatínskom zámku pri Žiline.

Vaše výrobky sú naozaj očarujúce. Majú si čitatelia možnosť i nejaké kúpiť, poprípade objednať keby chceli niečo vo väčšom množstve?

Naše výrobky je možné kúpiť na rôznych jarmokoch, kde mávame stánok , alebo i priamo na výstavách v Klube 75. Ak má niekto záujem o väčšie množstvo je možné sa dohovoriť  na osobnom stretnutí a dohodnúť sa.

Odovzdávate toto remeslo aj mladšej generácii? A čo by ste odkázali tým, ktorí by o drotárstvo mali záujem?

Veľmi nás teší, keď chodíme do škôl na prezentácie remeselnej tvorby  /ZŠ Rudina, ZŠ Kysucký Lieskovec, ZŠ Ochodnica/. Najviac nás potešilo, že v Domove detí v Bytči sme dokázali udržať aktívny záujem u chovancoch tohto ústavu plných päť hodín. Dohodli sme si ešte ďalšiu spoluprácu. Ak má niekto o drotárstvo záujem  nájde nás v Klube 75 v Kysuckom Novom Meste každý pondelok od 17.hod. do 19.hod. Stačí prísť!

 

                                                                                                             Katarína Belková, KKS v Čadci