priehodov_-_rozhovor.jpgMá vždy dobrú náladu, stretnete ju len s úsmevom na tvári a vždy vám porozpráva zaujímavý príbeh, zaspieva peknú pieseň, jednoducho vás očarí svojim šarmom. Pani Agnesa Priehodová z Oščadnica je folklóristka, rozprávačka a vedeli by sme nájsť ešte veľa dobrých „profesií“ tejto energickej ženy.

Pani Agnesa, ste známa nielen v Oščadnici, ale po celých Kysuciach. Ako sa Vám darí stále vzbudzovať pozornosť medzi ľuďmi?

To je asi zveličené, nerobím vôbec nič preto, aby som bola zviditeľnená. Snažím sa plniť povinnosti, ktoré sa odo mňa očakávajú.

Venujete sa folklóru i mnohým iným činnostiam. Ste vedúcou Folklórnej skupiny Dedovanka. Koľko rokov?

Folklóru sa venujem od roku 2001, ako som sa vrátila do rodnej dediny. Starý folkloristi potrebovali niečo poradiť a už som tam medzi nich zapadla.

Ako ste sa vôbec k folklóru dostali?

Keby to bolo na mne, asi by sa to ani neprejavilo, ale najväčším dôvodom bola moja mamka. Každý deň mi povedali novú pieseň alebo veršík piesne a neboli to veršíky hocijaké, tak som mala možnosť zúročiť, čo som prebrala ako štafetu od mojej, už vyše deväťdesiat ročnej, mamky. Nielen mamku som obdivovala, ale všetkých jednoduchých ľudí – ich múdrosť, zručnosť a pracovitosť.

Keby ste si mali spomenúť na najlepšie vystúpenie Dedovanky, kde a kedy to bolo a prečo práve to?

Myslím, že to mohlo byť pásmo o ľane. Keď som sa pozrela na krásne ľanové rukavice, pomyslela som si na to, ako ich urobili neučené narobené ľudské ruky, to sa nedalo len tak nevšimnúť. Napísala som veršovanú prózu na ľan a spracovala na folklórne pásmo.

Venujete sa i rozprávačstvu, pravidelne sa zúčastňujete Rozprávačského Lodna, celoslovenskej súťaže. Kde beriete nové a nové inšpirácie pre svoje príbehy?

Aj na Rozprávačské Lodno som sa dostala len kvôli mamke. Chcela som vyrozprávať ich životné príbehy, ktoré by boli vhodné aj na román. Neviem, ako by som tom napísala pre čitateľov, pretože rozprávam nárečím. Ale keď máme Rozprávačské Lodno, môžu prísť a vypočuť si ich tam.

Vyčaruje z Vás niečo výnimočné, to potvrdí asi každý, kto Vás stretne. Kde beriete toľko energie?

Každý človek má určité danosti, preto je tak pestro v živote, ako napríklad na lúke je množstvo kadejakých bylín, kvetov, trávy a dohromady tvoria nádhernú lúku. Tak je to aj s ľuďmi. Sami nie sme ničím.

Poďme trošku do Vášho každodenného života. Keď nespievate a nerozprávate, čo najradšej robíte?

V každodennom živote varím, periem, upratujem, snažím sa robiť kostolníčku, doma mám zvieratká, o ktoré sa starám, záhradku a môj kultúrny svet je ľudová pieseň, v ktorej je múdrosť, láska, poézia, občas Rádio Regina alebo televízia.

Určite je toho pred Vami ešte veľa. Čo je Vašim celoživotným snom?

Celoživotný sen? Byť milovaná! Teda vždy mi najviac išlo o lásku – už od detstva, to viem určite.

Celý život zhromažďujete ľudové piesne, pásma, tradície. Neplánujete vydať nejakú publikáciu?

To by bolo asi dobré. Mal by mi niekto ale pomôcť, sama to nespravím.

 

Ďakujem Anežke, že si našla čas a prezradila nám o sebe toľko vzácnych informácií. Prajeme jej všetko dobré.

 

                                                                                                                                     Katarína Belková, KKS v Čadci