Vážení priatelia,

veľký celoročný projekt MOSTY TVORIVOSTI, súčasťou ktorého boli vzdelávacie semináre pre kysuckých neprofesionálnych umelcov z rôznych oblastí umenia, vyvrcholí slávnostným galaprogramom.
Zároveň si chceme pripomenúť 65. výročie vzniku Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci.

Srdečne Vás pozývame na GALAPROGRAM projektu Mosty tvorivosti, ktorý sa uskutoční dňa 19. 10. 2018 (piatok) o 18.00 hod. v Dome kultúry v Čadci.

Poprosíme (kvôli rezervácii miest) o potvrdenie Vašej účasti v termíne do 15. 10. 2018 do 15.00 hod. na tel. čísle 041/433 12 50.

Tešíme sa na vás.

Kolektív KKS v Čadci

Galaprogram 19.10.2018 plagát na web

Srdečne Vás pozývame na zhliadnutie výstavy "65 rokov Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci", ktorá Vás prevedie históriou a spomienkami na niektoré podujatia organizované KKS v Čadci počas jeho 65-ročnej existencie. Výstava je nainštalovaná vo foyer Kysuckej knižnice v Čadci od 2. októbra 2018 do 14. novembra 2018.

Výstava 65 rokov KKS v Čadci

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci Vás v termíne od 2. do 30. októbra 2018 pozýva na výstavu historických fotografií výtvarníka a fotografa Martina Romana z Lodna „RETROSPEKTÍVA“. Výstava bude sprístupnená vo foyer Kysuckej knižnice v Čadci a v rámci nej si budete môcť pozrieť čiernobiele fotografie zo života obyvateľov Obce Lodno v rokoch 1950 – 1980.

Martin Roman 001

Martin Roman sa narodil v novembri 1942 v roľníckej rodine už nebohých Róberta a Agáty Romanových v Lodne. Svojmu rodisku zostal verný dodnes. Základnú školu navštevoval v Lodne. Už od detstva bolo jeho najväčšou záľubou maľovanie, ku ktorému sa neskôr pridalo aj fotografovanie. Vo svojich dielach zobrazuje krásu starých kysuckých dreveníc, život našich starých, prastarých rodičov, ich prácu na poliach, krásu ľudových remesiel, zvykov, zameriava sa na históriu a postupný vývoj života dolnokysuckej dedinky Lodno a jej okolia. Je členom Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc a Štúdia neprofesionálnych fotografov pri KKS v Čadci. Jeho jedinečná zbierka fotografií dokumentuje historické udalosti obce už od roku 1940. Snímky zachytávajú každodenný život, prácu, aktivity v obci, budovanie obce, ale i katastrofy, akou bola napríklad aj povodeň v roku 1965. Jeho zásluhou má obec Lodno zachytené desaťročia dejín, čoho dôkazom je množstvo kroník. Kronikárstvu sa venuje od roku 1956. Spracoval kroniku fotografií histórie hasičov, celý vývin futbalového klubu TJ LODNO – výstavbu futbalového ihriska, výstavbu kostola a taktiež v písomnej aj maľovanej forme kroniku kultúrnych podujatí. Krása a originalita kroník Martina Romana spočíva v tom, že na prvý pohľad pritiahne každého čitateľa prekrásnymi maľbami doplnenými fotografickým materiálom. Pre miestnych obyvateľov pravidelne pripravuje výstavy fotografií z ich života a života ich predkov. Autor sa nadchýna nad mnohými druhmi tvorby, je manuálne zručný. S obľubou zreštauruje staré sochy svätcov, pomníky, kaplnky a kríže, do ktorých sa zahryzol zub času a s jeho maliarskym kumštom im vracia stratenú noblesu.

Mgr. Ľubica Ligocká
manažér pre výtvarníctvo, foto, film

Milí priaznivci goralskej kultúry a športu,

srdečne Vás pozývame na kultúrno-športové dvojdnie na rozhraní troch štátov - SR, ČR a PL - na jedinečné podujatia, ktoré sa konajú už 25. a 26. augusta 2018 na Trojmedzí. Tešíme sa na Vás!

Priamy prenos zo sv. omše dňa 25. augusta si môžete pozrieť na Dvojke RTVS.

Plagát Goralfest 2018 TROJMEDZIE page 001

 

Plagát Goralfest a Goralmarathon 2018 page 001