Ľudové remeslo

Po stopach valaskej kult

František Kostúr z Kysuckého Nového Mesta -
je mladý folklorista, nadšenec pre ľudovú kultúru a tradície našich predkov.
Čerstvý absolvent Univerzity Mateja Bela je učiteľom slovenského jazyka a dejepisu.
Je člen folklórneho súboru Jedľovina v Kysuckom Novom Meste, ako študent na vysokej škole taktiež tancoval a pôsobil v Univerzitnom folklórnom súbore Mladosť z Banskej Bystrice.

Ukážku jeho ľudovoumeleckej práce a historických ľudových predmetov môžete zhliadnuť v priestoroch pracoviska prvého kontaktu MsÚ v Čadci od 19. novembra 2021.

Bartolomej Gernát je popredný slovenský výrobca ľudových hudobných nástrojov, inštrumentalista a folklorista. Je pôvodom východniar, lásku k piesni a hudbe si priniesol aj na Kysuce a spoločne s manželkou Evou a neskôr aj synom Andrejom ju napĺňa a odovzdáva dodnes.

Vyrába pastierske píšťaly, šesťdierkové, koncovky, fujary, rohy, trúby, ztombity, gajdice, gajdy, detské zvukové hračky, biče. Organizuje besedy - ukážky výroby a hry na vyrobených nástrojoch, venuje sa výskumu, spracovaniu a výrobe hudobných nástrojov a detských zvukových hračiek, a veľakrát vylepšuje ich funkčnú i estetickú stránku. Je viacnásobným laureátom a držiteľom najvyššieho ocenenia - Certifikátu Instrumentum Excellens v rámci vrcholnej slovenskej súťaže pre výrobcov ľudových hudobných nástrojov, ktorá sa každoročne koná počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.
V roku 2010 získal prestížne ocenenie Osobnosť Kysúc za celoživotné dielo.

Je neodmysliteľnou súčasťou folklórneho súboru Kysučan, no dlhodobo spolupracuje aj s Detským folklórnym súborom Kelčovan. Nemenej známe je jeho meno aj ako sólistu, a so svojimi píšťalkami precestoval mnohé krajiny a absolvoval niekoľko desiatok jedinečných vystúpení na domácej i zahraničnej pôde.