Sample Image  
 Sample Image 
Vajce patrí k neodmysliteľným prvkom veľkonočných sviatkov. Je symbolom neustáleho obnovovania a nepretržitosti života a dodnes má významné miesto v našich tradíciách.
V kraslici sa spája krása a úžitok. Spôsob ich farbenia vychádzal z prírodných farbív.
U nás na Kysuciach sa jednoducho zdobili varením v cibuľovej šupke, jelšovej kôre, škrupinách orecha, šafráne a pod. Jednou z najstarších techník bolo oblepovanie vajíčok rôznymi lístočkami a trávami a potom takto obložené sa varili vo farbive. Na mieste, kde bol priložený lístoček, ostával iný odtieň a vajíčko malo rastlinný motív. Ďalšou technikou bolo voskovanie. Vosk sa nanášal do rôznych ornamentov na vajíčko špendlíkom alebo tenučkou trubičkou. Najstaršie ornamenty boli geometrické tvary, odpozorované z prírody - bodky, čiarky, kosoštvorce, línie, vlnovky, neskôr pribúdali rastlinné motívy, potom zvieracie a dokonca i písmo - veršíky a pod. Ďalšou technikou bolo vyškrabávanie a v niektorých oblastiach aj leptanie. Na Horných Kysuciach je ešte živý zvyk, zdobiť vajíčka prifarbenou sitinou z močiarnej trávy. Zaujímavý spôsob zdobenia je – zdobiť vajíčka odrôtovaním, buď medeným, alebo strieborným drôtikom.

V súčasnosti sa zdobia vajíčka tradičnými technikami:
batikovaním voskom- špendlíkom alebo stužkou, reliéfnym zdobením voskom, nalepovaním slamou, nalepovaním dužinou trávy (sitinou), vyškrabovaním, leptaním vzoru kyselinou alebo kapustovou vodou, maľovaním vzorov štetcom. Vajíčka sa zdobia aj novšími technikami: ozdobené perom, tušom, štetcom, oblepovaním z rôzneho materiálu, obháčkované, okúvané a podobne .
K súčasným výrobcom kraslíc na Kysuciach patrí:
- Janka Latková z Čadce, ktorá sa tejto záľube venuje od roku 1978 a zdobí vajíčka technikami: batikovanie voskom, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, maľovanie, oblepovanie slamou a sitinou,  richeliau vzor, madeirový vzor.
- Ľubica Kullová z Čadce, kraslice zdobí od roku 1987 technikami, reliéfne zdobenie voskom a opletanie drôtom.
- Anna Gazdaricová z Čierneho sa tejto záľube venuje vyše 20 rokov a vajíčka zdobí farebným voskom.
- Magdaléna Šimuláková z Čadce sa venuje vyše 15 rokov, uprednostňuje vzor richelieu.
- Emília Findrová z Vysokej nad Kysucou, využíva techniky madeirových vzorov, obháčkovanie a reliéfne zdobenie voskom, kraslice zdobí od roku 1997.
- Ján Stopjak z Kysuckého Nového Mesta pracuje s technikami zdobenia: maľovanie, olepovanie slamou a batikovanie rastlinami už vyše 20 rokov.
- Vlasta Mosorová z Oščadnice maľuje  kraslice už vyše 30 rokov technikou maľovania.
Na Kysuciach  je mnoho ďalších šikovných žien, ale i mužov, ktorí sa zaoberajú zdobením kraslíc a pravidelne ich vystavujú na rôznych výstavách a prezentáciách v školách nielen doma, ale i v zahraničí.
A na záver všetkým čitateľom veľkonočný vinš:
Veľa vône  koláčikov,  pritom mnoho korbáčikov, dobré vínko do skleničky, veľa vody zo studničky...
                                   Terézia Turiaková, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci