FIN Veľkonočné motívy 2021 page 0001

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci pripravilo pre Vás výber zo súčasnej ľudovoumeleckej tvorby s veľkonočnou tematikou. 

V nasledujúcich siedmich videoprezentáciách môžete obdivovať množstvo kraslíc a veľkonočných medovníkov, ktoré boli vytvorené rukami kysučanov. 

Júlia Masnicová z Makova, známa z remeselných trhov a folklórnych akcií každoročne pečie a zdobí nespočetné množstvo týchto sladkých medovníkových ozdôb. 

Daniela Baligová z Klokočova pokračuje v tradícii svojej obce, ktorou je zdobenie vajíčok sitinou močiarnou. Už niekoľko rokov sa venuje tejto tvorbe a tento rok sa jej podarilo získať  v celoštátnej súťaži "O najkrajšiu kraslicu 2021" ocenenie v kategórii netradičná technika.

Miroslava Perďochová zo Staškova nám poskytla niekoľko záberov svojej precíznej až šperkárskej práce so škrupinkou. Okrem pre ňu už klasických madeirových kraslíc vytvára dekoratívne kraslicové košíky.

Helena Fulierová z Turzovky, vedúca ženskej folklórnej skupiny Turzovanka takisto už niekoľko rokov prezentuje svoje kraslice na veľkonočných výstavách. Okrem slepačích vajíčok zdobí husacie ale i drobné prepeličie vajíčka.

 Emília Vnuková z Dolného Vadičova je ďalšia folkloristka, ktorá okrem ľudovej hudby udržiava aj tradíciu zdobenia kraslíc. Jej kraslice sú zdobené množstvom zaujímavých ornamentov a techník.  

Zdobenie kraslíc ako rodinná tradícia je zachovávaná rodinou Jančulovcov z Novej Bystrice. V dvoch videoprezentáciách predstavujú svoju rozmanitú kraslicovú tvorbu Juraj Jančula a žienky rodiny Jančulovej  - Mária Jančulová, Dana Jančulová , Marianna Jančulová, Veronika Jančulová a Helena Mazúrová. 

Všetkým srdečne ďakujeme za poskytnutie kraslíc alebo  fotografických materiálov použitých v prezentáciách. 

 

Mgr. Erika Šuranská 

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci