Srdečne Vás pozývame na zhliadnutie výstavy diel kysuckého remeselníka Mariána Zborovančíka z Oščadnice "DREVENÉ DOTYKY", ktorá je nainštalovaná vo foyer a čitárni kysuckých literátov v Kysuckej knižnici v Čadci. Výstavu si môžete pozrieť od 3. mája do 30. júna 2019.

View the embedded image gallery online at:
http://www.kulturnekysuce.sk/ludove-remesla#sigProId8060b8e087

 Marián Zborovančík pochádza z malebnej dedinky Oščadnica. Od detstva mal rád drevo a tak začal vyrábať malé drevorezby, ako sú kríže, srdiečka či anjeli. Už vtedy túžil zdokonaľovať svoj talent štúdiom tesárstva na drevárskej škole. Štúdium mu dalo veľa skúseností a možností presadiť sa. V roku 2016 sa rozhodol ísť na Rezbárske sympózium v Oščadnici, kde dostal príležitosť vytvoriť sochu, o akú sa ešte predtým nepokúsil. Nevedel, či to dokáže, ale veril si. Socha, ktorú chcel vyrezať, bola náročná. Mala to byť lavica v tvare medveďa. Touto sochou vzbudil záujem u množstva ľudí hlavne z toho dôvodu, že z medveďa nebol medveď, ale leňochod. Dielo malo veľký úspech a jeho autorovi dodalo viac sebavedomia, odvahy a odhodlania ísť ďalej. Marián Zborovančík je presvedčený, že každý z nás by si mal veriť a nebáť sa. Stačí len chcieť a ísť si za svojím snom...

M. Zborovančík pozvánka 1

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje každoročne na začiatku jari pre širokú verejnosť tematické výstavy s názvom Veľkonočné inšpirácie. V rámci výstav sú prezentované veľkonočné výrobky kysuckých remeselníkov ako napr. kraslice, perníky, venčeky a iné dekoratívne predmety. 

2019Velkonocne inspiracie 21jpg

Dňa 5. decembra 2018 sa na námestí pred Mestským úradom v Krásne nad Kysucou konali Vianočné trhy, ktoré boli spojené s príchodom sv. Mikuláša. Návštevníci si mali možnosť pozrieť jedinečné práce kysuckých remeselníkov, ochutnať tradičné klokočovské oplátky a vianočné perníky. Najväčšiu radosť mali najmenší, ktorí dostali za svoju poslušnosť sladkú pozornosť od sv. Mikuláša.

V piatok 7. decembra 2018 sa na Rínku sv. Michala Archanjela v Starej Bystrici konali tradičné Adventné trhy. Podujatie bolo spojené s kultúrnym programom a príchodom sv. Mikuláša. V kultúrnom programe vystúpili: Detský folklórny súbor Slniečko zo Starej Bystrice, Folklórna skupina Polianka zo Starej Bystrice, Folklórna skupina Dolinka z Novej Bystrice, Bystrická kasňa, Heligonkári J. Jelínkovej a skupina ESO z Turzovky. Najmladší návštevníci mali najväčšiu radosť z príchodu sv. Mikuláša.

Sv. Mikuláš v Krásne nad Kysucou