Jedným s najviac zachovávaných zvykov je stavanie mája a váľanie mája. Táto téma je v repertoári takmer každého folklórneho súboru či folklórnych skupín.

61586580 2090180964438056 7398866304561577984 n

Podľa knihy Ľudové piesne Kysúc prebiehalo stavanie majov nasledovne:

"Takmer týždeň pred prvomájovou nocou mládenci chodili po blízkych lesoch a vyberali 5 metrov vysoké smrečky . Vybraný smrečok úzkostlivo strážili, aby im ho „konkurencia“ nevzala. Deň pred prvým májom ho odrezali, tajne odkôrili a pripevnili naň krepovými papiermi (farebné pásiky) ozdobenú polazničku. Polaznička sa naspodku  zdobila čečinovým vencom. V noci, zistiac že jeho milá rezignovala na pozorovanie svojho okolia, s priateľmi pripevnili maj alebo o plot alebo ho zasunuli do vykopanej jamky vedľa plota svojej milej.

Medzi mládencami panovala konkurencia, kto postaví svojej milej väčší a krajší maj. Bolo zvykom, že niektorí mládenci striehli na príležitosť, ako by podpílili „konkurentovi“ maj, čím by ho zosmiešnili nielen pred vyvolenou, ale aj pred celu dedinou. Mládenci si preto pozorne strážili svoje maje až do rána, pokiaľ sa neotvorilo okienko na komôrke. Milá ho pozvala dnu a podala mu dôkaz lásky..., kalištek doma vyrobeného vínka alebo pálenky. Potom sa okienko na komôrke zatvorilo... a do roka bola svadba.

Neskôr sa postavenie maja každej vydaja chtivej dievčine zredukovalo len na postavenie mája pred verejnými budovami, krčmami alebo kultúrnymi domami."

"V posledný májový deň sa vaľali maje. Pred tým si skupina mládencov zabezpečila rebrinák, na ktorom sa za sprievodu hudby od rána až do poobedia vozili po dedine. Zastavili sa pri každom maji a zaspievali tú istú melódiu ako pri stavaní mája, len namiesto staviame ci maj, spievali : valame ci maj. Niektorí boli oblečení za drevorubačov a pilčíkov s drevenou pilou a sekerou. Jeden z nich bol oblečený za „hájnika,“ ktorý akože strážil maj, aby ho nikto predčasne nepodrezal. Pri každom maji rozohral veselú scénku o odlákaní „hájnika“ od mája. Ponúkali mu pálené, snažlili sa jeho pozornosť odpútať od mája. Ponúkali mu pálené, snažili sa jeho pozornosť odpútať od mája, aby ho mohli podrezať. „Cigánka“ drankala od prítomných peniaze alebo poživeň, aby bolo čo na májovej zábave konzumovať a za čo piť. Niektorí mládenci sa snažili vyliezť aj k polazničke na vrchole maja, kde bola priviazaná fľaša páleného. Nepodarilo sa im to , lebo „hájny“ každého „zostrelil“ skôr než sa tam dostal. Nakoniec hájneho „opili“ a drevorubači s pilčíkmi , ktorí  imitovali sťatie mája drevenými pílami a sekerami ustúpil a máj zoťali skutoční pilčíci. Pri zábavných scénkach spoluúčinkovala miestna hudba (heligónka). Mládenci zahrali poslednú scénku tak, aby vrcholec polazničky, ktorý vyjadroval symbol lásky, vybojoval ten mládenec, ktorý maj postavil pre svoju vyvolenú. Mal právo vrcholec odovzdať dievčine, ktorá sa mu odmenila vytancovaním. Ak však mládenec predtým nezaplatil všimné richtárovi (do spoločnej „kasi“ na zábavu), mládenci ho predbehli a vršok zobrali tým, že bude stáť pred „richtárom“ na stole, počas májovej zábavy. Po zvalení maja účastníci sprievodu vytancovali domácich i prizerajúcich. Domáci ich obdarovali občerstvením a koláčmi. Prispeli tiež na útraty mládencov pri organizovaní májovej zábavy."

 

Stavanie mája v Kysuckom novom meste v podaní členov folklórneho súboru Jedľovina: (Zdroj Pavol Piroha)

 

Stavanie májov v Múzeu slovenskej dediny: v roku 2018

"V Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch to v nedeľu (29.04.2018) žilo májovými tradíciami. Počas programovej nedele zaznela  až trikrát pieseň „Sadíme my máje, čo nám dajú za ne?“ v podaní členov folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou. Dievčence máje vyzdobili farebnými stužkami a mládenci ich postavili za sprievodu veselej muziky  pred krčmou z Oravskej Polhory a pri domoch z Novote a Nolčova"

 

Váľanie mája FS Bystrica Skanzen vo Vychylovke 

https://fb.watch/5bAALS_HFJ/

https://fb.watch/5bAMDvKPXn/

Váľanie mája v Turzovke - ŽFSk Turzovanka

 

 

Použitá literatúra a zdroje: 

Pavol Kužma: Ľudové piesne Kysúc, Kysucké múzeum 2014

www.youtube.com

 Foto - Ján Jančula, vedúci  FS súboru Bystrica, Natália Kolenová, Helena Fulierová