Folklór

OZ Folklórna skupina Bukovinka Turzovka má od júla nové priestory na svoju činnosť. Centrom turzovského folklóru sa stal rodinný dom manželov Vyšinských, bývalých folkloristov, ktorí ho združeniu venovali.

Jedným s najviac zachovávaných zvykov je stavanie mája a váľanie mája. Táto téma je v repertoári takmer každého folklórneho súboru či folklórnych skupín.

Menej známym zvykom jarného predveľkonočného obdobia je chodenie s májkou  -  „chodžene po moju“ -  zvyk KVETNEJ NEDELE. Niektoré staršie ženy si ešte pamätajú, že ako deti chodili na kvetnú nedeľu po domoch spievať a zbierať vajíčka.  

Folklórna Skupina "Vajčovci" z Horného Vadičova nahrala v roku 2015 svoje hudobno-tanečno-rozprávačské pásmo s témou veľkonočnej šibačky. Prostredníctvom nej si dnes pripomenieme ako to kedysi bývalo na dedine na Veľkonočný pondelok:

Súčasťou obradového folklóru bolo Vynášanie Moreny. Na Kysuciach tento zvyk nezachoval vo svojej pôvodnej forme, preto si pripomenieme jej  pôvod a význam.

CHODENIE S TUROŇOM – fašiangy je po vianočnom období prvou témou, ktorá sa objavuje vo vystúpeniach našich folklórnych skupín a súborov.