Pri melódii našich kysuckých ľudových piesní pookreje nejedno srdce. Udialo sa tak aj vo štvrtok 10. 10. 2019 v Centre sociálnych služieb Žarec, v priestoroch ktorého Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, obidve organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo 2. ročník detskej regionálnej súťaže v speve kysuckých ľudových piesní s názvom SPIEVANKY, SPIEVANKY.
Hlavným partnerom podujatia bol Fond na podporu umenia, ktorý projekt podporil z verejných zdrojov.
V úvode súťažiacich a všetkých prítomných pozdravila riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silvia Petreková a zástupkyňa riaditeľky Centra sociálnych služieb Žarec Janka Marečková. Hovoreným slovom podujatie sprevádzala Katarína Borisová. Do hľadiska prišli mladých súťažiacich podporiť seniori z Čadce.

Spievankyspievanky 219

SRDEČNE BLAHOŽELÁME FSK SVRČINKA K FANTASTICKÉMU ÚSPECHU NA KRAJSKEJ SÚŤAŽNEJ PREHLIADKE V ZÁZRIVEJ. V NOVEMBRI BUDÚ DIEVČATÁ KYSUCE REPREZENTOVAŤ NA CELOSLOVENSKEJ VIDIEČANOVEJ HABOVKE.

FSK Svrčinka

Dňa 8. septembra 2019 sa v Dome kultúry v Čadci uskutočnila regionálna súťažná prehliadka hudobného folklóru PIESNE DOMOVA 2019, ktorej celoštátny stupeň sa nazýva VIDIEČANOVA HABOVKA a uskutoční sa v dňoch 16.- 17. novembra 2019 v Habovke.

Podujatie pre kysuckých folkloristov pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Charakteristika samotnej súťaže, ako ju uvádza Národné osvetové centrum Bratislava:
Vidiečanova Habovka je celoštátna postupová súťaž a prehliadka hudobného folklóru detí a dospelých. Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku a uskutočňuje sa od roku 1976, v minulosti napríklad pod názvami Celoslovenský festival ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní (1977), Celoslovenský festival detských ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní (1976, 1978), Celoslovenská súťažná prehliadka ľudovej hudby (1988), Detský festival ľudovej hudby (1998) a od roku 2009 ako Vidiečanova Habovka. Hlavným cieľom súťaže je podporovať a rozvíjať poznanie hudobného folklóru Slovenska, vzťah detí k tradičnej ľudovej kultúre, štýlové interpretačné schopnosti muzikantov a spevákov a objavovať nové spevácke a muzikantské talenty v oblasti interpretácie ľudovej hudby.

účastníci podujatia PIESNE DOMOVA 2019

Dňa 20. júla 2019 sa POD SLOVENSKÝM ORLOJOM V STAREJ BYSTRICI uskutočnil 17. ročník jedinečných Osláv Zvrchovanosti Slovenska, ktoré patria medzi najvýznamnejšie podujatia na Kysuciach.
Rínok sv. Michala Archanjela pojal do svojho priestoru tisíce divákov, ktorí si počas slnečnej soboty mohli pozrieť bohatý kultúrny program.

Po úvodnom vystúpení Paci Pac pre najmenšie detičky, privítali moderátori podujatia Katarína Borisová a Jozef Šimonovič umelcov hlavného folklórneho programu nazvaného: KYSUCE A SLOVENSKO.
Divákom sa postupne predstavili kysuckí umelci: Helenka Zahradniková a Pavol Kužma- bardi kysuckého folklóru, FS Drevár z Krásna nad Kysucou, DFS Slniečko spolu so Sofiou Králikovou, FSK Turzovanka z Turzovky, FSk Svrčinka zo Svrčinovca, FSk Polianka, FS Bystrica a ĽH Kováčovci z Novej Bystrice, Bystrická Kasňa a ĽH Tomčalovcov zo Starej Bystrice. Umelci ponúkli jedinečný kysucký folklór v jeho autentickej podobe a od divákov zožali zaslúžený potlesk.

vyvrcholenie kysuckého programu spoločnou piesňou Kysuca Kysuca moderátori Katarína Borisová a Jozef Šimonovič

Prvý júlový víkend na Kysuciach každoročne patrí najstaršiemu folklórnemu festivalu FF Ochodnica, ktorý je venovaný práve kysuckým folklórnym skupinám. V nedeľu 7. 7. sa v hlavnom programe 47. ročníka predstavilo spolu osem zoskupení, ktoré divákov a návštevníkov obecného amfiteátra potešili svojimi najnovšími folklórnymi pásmami.

Organizátormi festivalu sú Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Ochodnica.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý bol zároveň aj hlavným partnerom podujatia.
Mediálnymi partnermi podujatia boli: RTVS, Rádio Regina Stred, TASR, Rádio Pohoda, Rádio Frontinus, TV Raj, KTV, MY – Kysucké noviny a Týždenník Kysuce.

47. FF Ochodnica spoločná fotografia

Jedinečné Goralské slávnosti otvorili svoje brány v Skalitom už po 28. krát.
Tradičné folklórne podujatie privítalo tento rok opäť veľké množstvo divákov, ktorí si do amfiteátra prišli pozrieť bohatý kultúrny program. Podujatie otvoril starosta obce Skalité Jozef Cech. Medzi hosťami boli primátori a starostovia kysuckých miest a obcí, návštevníci zo zahraničia, domáceho a širokého okolia.
Moderátor popoludnia Martin Kopor predstavil a postupne uviedol všetkých účinkujúcich- domácich a kysuckých, ktorými v tomto roku boli: DFS Skalnička- Skalité, Vlasta Mudríková- Skalité, ĽH Capkovci- Skalité, Goroľ muzička- Skalité, Helogonkári Jaroslavy Jelínkovej so Sofiou Králikovou, FS Račan z Oščadnice a taktiež hostia z Českej republiky- FS Zaolzi Jablunkov, SS Štepnicka Skala a z Poľska Kapela Góralska- Istebna. Hlavným hosťom programu bol FS Rozsutec zo Žiliny.

GS 1