V utorok 19. februára 2019 v Dome kultúry v Čadci, v stredu 20. februára 2019 v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Turzovke a vo štvrtok 21. februára 2019 v Dome kultúry v Krásne nad Kysucou prebiehali obvodné kolá v umeleckom prednese poézie a prózy 65. HVIEZDOSLAVOV KUBÍN. V kysuckom regióne je súťaž známa pod názvom KRÁSA SLOVA. 

Organizátorom tejto postupovej súťaže je Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Do obvodných kôl postupujú recitátori zo školských kôl /žiaci I. – III. kategórie ZŠ okresu Čadca/. Vo všetkých troch obvodoch spolu recitovalo 135 recitátorov z 31 škôl okresu Čadca. Jednotlivé ukážky vo všetkých troch obvodoch pozorne sledovali a nakoniec vyhodnotili trojčlenné odborné poroty, v ktorých pracovali skúsení pedagógovia zo základných škôl okresu Čadca. Recitátori, ktorí sa umiestnili na prvých dvoch miestach, postúpili do okresnej súťaže, ktorú Kysucké kultúrne stredisko v Čadci zorganizuje pre základné školy dňa 12. marca 2019 v Dome kultúry v Čadci.
Postupujúci recitátori obvod Čadca

Z obvodného kola z Čadce do okresnej súťaže postúpili:
Za I. kategóriu v poézii: Laura Šperková, ZŠ Rázusova Čadca a Karin Bašková, ZŠ M. R. Štefánika Čadca.
Za II. kategóriu v poézii: Jakub Kulla, ZŠ Čierne – Ústredie a Viktória Kontríková, ZŠ M. R. Štefánika Čadca.
Za III. kategóriu v poézii: Gréta Oravcová, ZŠ M. R. Štefánika Čadca a Miriam Miková, ZŠ s MŠ Čierne – Vyšný koniec.
Za I. kategóriu v próze: Natália Tabačárová, ZŠ Čierne – Vyšný koniec a Lia Potanková, ZŠ Rázusova Čadca.
Za II. kategóriu v próze: Sebastián Bazelides, ZŠ Rázusova Čadca a Sofia Gilániová, ZŠ Čierne - Ústredie.
Za III. kategóriu v próze: Lucia Kajánková, ZŠ J. A. Komenského Čadca a Aneta Lašová, ZŠ sv. Andreja Svorada a Benedikta Skalité.

Z obvodného kola z Turzovky do okresnej súťaže postúpili:
Za I. kategóriu v poézii: Júlia Maďariová, ZŠ Turzovka a Barbora Balážová, ZŠ s MŠ Makov.
Za II. kategóriu v poézii: Valéria Vlčková, ZŠ Turzovka a Liliána Vaňková, ZUŠ Turzovka.
Za III. kategóriu v poézii: Sandra Paláriková, ZŠ Milana Mravca Raková a Kamila Kobolková, ZŠ Turzovka.
Za I. kategóriu v próze: Lucia Pastorková, ZŠ Zákopčie a Magdaléna Frollová, ZŠ Turzovka.
Za II. kategóriu v próze: Ema Zajacová, Cirkevná ZŠ Jána Palárika Raková a Júlia Pavlišinová, ZŠ Turzovka.
Za III. kategóriu v próze: Sabina Stuchlíková, ZŠ Turzovka a Denisa Mlkviková, ZŠ s MŠ Makov.

Z obvodného kola z Krásna nad Kysucou do okresnej súťaže postúpili:
Za I. kategóriu v poézii: Leonie Sojková, ZŠ Krásno nad Kysucou a Nina Mačasová, ZŠ Radôstka.
Za II. kategóriu v poézii: Veronika Čechová, ZŠ Krásno nad Kysucou a Eliška Kozáková, ZŠ Oščadnica - Ústredie.
Za III. kategóriu v poézii: Viktória Pechalová, ZŠ Oščadnica – Ústredie a Natália Priščová, ZŠ s MŠ Stará Bystrica.
Za I. kategóriu v próze: Patrik Bakala, ZŠ Krásno nad Kysucou a Nina Priščová, ZŠ s MŠ Stará Bystrica.
Za II. kategóriu v próze: Matej Kováč, ZŠ Krásno nad Kysucou a Ema Riečičiarová, ZŠ s MŠ Nová Bystrica.
Za III. kategóriu v próze: Alžbeta Zárodňanská, ZŠ s MŠ Zborov nad Bystricou a Adela Gilániová, ZŠ Oščadnica - Ústredie.

Všetkým postupujúcim recitátorom blahoželáme a v okresnej súťaži im prajeme veľa úspechov.

 

Božena Slanináková
Kysucké kultúrne stredisko v Čadci