Slávnostná vernisáž a vyhlásenie výsledkov krajskej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby VÝTVARNÉ SPEKTRUM 2020
 
Dňa 10. júla 2020 sa v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Turzovke uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy spojená s vyhlásením výsledkov krajskej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby žilinského kraja VÝTVARNÉ SPEKTRUM 2020.

Podujatie pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s Mestom Turzovka.
Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, ktorý podujatie aj finančne podporil. Podujatie finančne podporil i Žilinský samosprávny kraj.

Všetkým priaznivcom výtvarného umenia a hosťom podujatia sa v úvode prihovorili: primátor Mesta Turzovka JUDr. Ľubomír Golis, riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Mgr. Silvia Petreková a predseda výberovej poroty Prof. PaedDr. Jaroslav Uhel, ArtD. Moderátorkou podujatia bola Mgr. Katarína Borisová.

 


Súčasťou dňa bol aj odborný rozborový seminár pre súťažiacich výtvarníkov, ktorý viedli: predseda poroty Prof. PaedDr. Jaroslav Uhel, ArtD. spolu s Mgr. art. Andrejom Mazúrom – členom výberovej poroty. Slávnostnú vernisáž výstavy spríjemnila svojím spevom a hrou na heligónke Sofia Králiková zo Starej Bystrice.

Do súťaže sa v tomto roku zapojilo 73 autorov z 5 regiónov žilinského kraja so 159 výtvarnými dielami. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci predložilo výberovej porote výtvarné diela od umelcov z Horného Považia, Kysúc, Liptova, Oravy a Turca.
Výberová porota pracovala v zložení: predseda Prof. PaedDr. Jaroslav Uhel, ArtD. z Liptovského Mikuláša a členovia akad. mal. Stanislav Lajda a Mgr. art. Andrej Mazúr, obidvaja zo Žiliny. Spolu udelili 11 ocenení, 1 mimoriadne ocenenie a 14 čestných uznaní 25 autorom.

O C E N E N I A :

Kategória „A“ - maľba – autori vo veku od 15 do 25 rokov:
OCENENIE - Cyril Vihonský, Čadca za dielo Vrakovisko
ČESTNÉ UZNANIE – Alica Romanová, Čadca za diela Myšlienka a V labyrinte

 

Kategória „B“ – kresba a grafika – autori vo veku od 15 do 25 rokov:
MIMORIADNE OCENENIE – Mária Kekeláková, Rabča za dielo Limity.
OCENENIE – Gabriela Gážová, Žilina za diela Nemožnosť sústredenia I., II. a III.

  

Kategória „A“ – maľba – autori vo veku nad 26 rokov:
ČESTNÉ UZNANIE - Miloslav Raček, Martin za diela Červený mesiac a Obdarovanie matky, Vladimír Knapec, Rajecké Teplice za diela Zátišie I., II., Ľubomír Hajdučík, Nižné Ružbachyza diela Korunami stromov I., II. a Okno I., II., Ľubica Uličná, Liptovský Peter za dielo Predjarie, Mariana Petríková, Liptovský Mikuláš za dielo Pofa a Alena Fiačanová, Liptovský Mikulášza dielo Pocity.

ČESTNÉ UZNANIE ZA KOLEKCIU DIEL – Pavol Badura, Žilina za diela Vi-king,
Nerušiť! Nebudiť!, Oslavujeme a Aha, čo dokážem,

OCENENIE – Veronika Jurčáková, Mútne za diela Xerofyt-Yperit, Taro-Matilda-TUNTURI, Vojažer Vogurka, Tomáš Mačas, Žilinaza diela Hniezdo a Jablko sváru, Judita Feňvešová, Liptovský Hrádok za diela Život pri malom Dunaji, Klaun, Odpusť nám mama a Vtáčik a starena.

Kategória B – kresba a grafika – autori nad 26 rokov:
OCENENIE – Beáta Rizmanová, Martin za diela Chameleón – výtvarné etudy a Dinosaurus – výtvarné etudy, Alena Fiačanová, Liptovský Mikuláš za diela Bodliaky a Ticho lesa, Štefan Packa, Liptovský Mikuláš za diela Pocta sklárovi Jánovi Zoričákovi I. a II.
ČESTNÉ UZNANIE - Mariana Horečná, Žilina za diela Torzo I., II., Valéria Szépeová, Podtureň za dielo Záhrada spomienok.

Kategória C – plastika – autori nad 26 rokov:
ČESTNÉ UZNANIE – Karol Stodolica, Turčianske Teplice za diela Muflón a Levica, Zuzana Repaská, Liptovský Mikuláš za dielo Predtým a potom.

Kategória D – insitná tvorba – autori nad 26 rokov:
OCENENIE – Marek Roštek, Žilina za dielo Leporelo, Andrea Jármayová, Liptovský Mikuláš za diela Holokaust, Bitúnok a Fašiangy a Milan Pavlík, Čadca za diela Keď prekvapí ťa smrť a Genfiáda.
ČESTNÉ UZNANIE – Rastislav Frič, Ružomberok za dielo Kapela, Róbert Kačanek, Liptovský Mikuláš za dielo Tour de France.

Výstavu krajského Výtvarného spektra si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Turzovke v termíne do 27. júla 2020.
Srdečne Vás pozývame.

Všetkým oceneným a postupujúcim srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v celoslovenskej súťaži, ktorej vernisáž výstavy a tvorivé dielne sa budú konať v dňoch
11. a 12. septembra 2020 v Dubnici nad Váhom a výstava potrvá do 30. septembra 2020.

 

KKS v Čadci

Autorka fotografií: Margaréta Majáková