S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 19. 1. 2021 nás vo veku 71 rokov opustila pani Sidónia Repáňová zo Starej Bystrice - vedúca FSk Polianka.

Dovoľte nám, touto cestou, vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým a celej rodine zaželať veľa síl v tomto ťažkom období.

Pracovníci Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci

sidnia repov star bystrica

Odpočívaj v pokoji, Janka naša...💔😪...nikdy na Teba nezabudneme, budeš nám chýbať 😪...ešte pred pár dňami sme Ti blahoželali k 44. narodeninám a tak veľmi Ti želali uzdravenie...buď šťastná tam hore...❤️ Ďakujeme za chvíle s Tebou.

Janka

 

 Milí priaznivci folklóru a ľudových tradícií, ponúkame Vám videozáznam Jasličkovej pobožnosti z 25. decembra 2019 z farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke v podaní Detskej folklórnej skupiny Bukovinka z Turzovky. 

Vinšujema t mu domu page 0001

 Všetko o piesňach k výročným obradom a zvykom vianočného obdobia, tak ako o nich píše Pavol Kužma vo svojej knihe Ľudové piesne z Kysúc.

Čas dohviezdny čas vianoc page 0001

Kožuchy zhotovovali a dodnes zhotovujú samoukovia i vyučení majstri „ kožušníci“, ktorí si často sami vyrábali aj kože. V rozličných krajoch Slovenska ich nazývali rôzne , napr. kožuchári, kušnieri, kušniari, kušnír, blanári, gubási. Kožuchy v ľudovom odeve na Slovensku nachádzame v mužskom, ženskom a zriedkavo i v detskom odeve. V katalógu Ľudové kožuchy sú rozdelené na šesť základných druhov:  kožušteky,  kožuchy krátke , kožuchy dlhé, bundy, mentieky krátke, mentieky dlhé.  Za najstarší druh považujeme dlhý kožuch, kým kožušteky v ľudovom odeve sú novšou módou.  Jedným z posledných remeselníkov, ktorý sa tomuto remeslu venuje je Rastislav Kazar, pôvodne Kysučan z Krásna nad Kysucou.

 R.KAzar titulka page 0001