Nečakané obdobie pandémie veľmi radikálne ovplyvnilo všetky kultúrne aktivity. Takisto toto obdobie poznačilo prípravu súborov a skupín na súťaže a vystúpenia. Zaujímavou udalosťou je zmena detskej folklórnej skupiny Bukovinka z Turzovky na Občianske združenie Folklórna skupina Bukovinka z Turzovky. Vedúca súboru Janka Maďariová svojou prácou natoľko pritiahla srdcia detí k folklóru, že sa rodičia rozhodli podporiť túto činnosť vznikom združenia. Rodičom záleží na tom, aby aj ich ratolesti odovzdávali našu tradíciu ďalším generáciám.
Deti budú mávať nácviky v priestoroch starého domu rodiny Vyšinských uprostred mesta, zatiaľ s obmedzeniami a v menších skupinkách. Pripravované slávnostné zahájenie činnosti nového združenia a zároveň slávnostné otvorenie nových priestorov je momentálne odložené na neurčito. Ak všeobecná situácia dovolí uskutočniť oficiálne otvorenie, bude OZ o termíne verejnosť informovať.

 

Mgr. Erika Šuranská
odborný manažér KKS v Čadci

BUKOVINKAvNOVOM page 0001

Do série pôvodných krojov, ktoré sú stále neoddeliteľnou súčasťou folklórnych vystúpení, nám prispela Janka Maďariová, vedúca folklórnej skupiny Bukovinka z Turzovky.

Svoj detský kroj zachováva do dnešných dní. Tento kroj sprevádzal na mnohých vystúpeniach jej vnučku Júliu, ktorá ide v babkiných šľapajách. Ako speváčka ľudových piesní uspela v mnohých súťažiach.

Hudobný sprievod prezentácie spievajú a hrajú deti z Folklórnej skupiny Bukovinka z Turzovky.

 

Titulka Detský dievčenský kroj

 

 

 

 

 

V piatok 11. septembra 2020 v Dome kultúry v Čadci a v pondelok 14. septembra 2020 v Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste sa uskutočnili okresné kolá v umeleckom prednese poézie a prózy 66. HVIEZDOSLAVOV KUBÍN. V kysuckom regióne je súťaž známa pod názvom KRÁSA SLOVA.

Organizátorom postupovej súťaže je Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Okresná súťaž sa v tomto roku konala len pre IV. kategóriu /stredoškolská mládež / a pre každý okres osobitne.

V Čadci sa do súťaže zapojilo 14 recitátorov – študentov stredných škôl za okres Čadca.

66. HK

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.kulturnekysuce.sk/aktualne-v-kulture#sigProId238ee953d6

Dňa 6. 9. 2020 sa v priestoroch Kultúrneho domu v Oščadnici uskutočnil 14. ročník benefičného koncertu OD SRDCA K SRDCU.

Organizátormi podujatia sú Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých v Oščadnici, Obec Oščadnica a Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Mediálni partneri podujatia: RTVS – Rádio Regina – Stred Banská Bystrica, Týždenník Kysuce a MY Kysucké noviny.

FSk Dedovanka

Pre priaznivcov divadla prinášame ukážku víťazných divadelných predstavení divadelných súborov, ktoré získali ocenenia na národnej súťažnej prehliadke ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby počas 51. ročníka Palárikovej Rakovej, ktorý sa uskutočnil od 23. do 27. apríla 2018.

 http://www.kulturnekysuce.sk/divadlo-a-prednes/1895-51-rocnik-palarikovej-rakovej

1. miesto – diplom, zlatú medailu Jána Palárika a finančnú cenu obce Raková získava MEDZIBRODSKÉ KOČOVNÉ DIVADLO, O.Z., MEDZIBROD za inscenáciu hry Jozefa Mokoša: JÁNOŠÍK PODĽA JOZEFA