Aktuálne v kultúre

Od 14. januára 2022 sme pre Vás pripravili ukážku remeselného spracovania ovčej vlny a jej ďalšieho kreatívneho využitia. Ukážka prác Edity Sabelovej je nainštalovaná v priestore Pracoviska prvého kontaktu Mesta Čadca do 23. februára 2022. 

"Vlna si ma celú kúpila..." to je podľa jej slov cesta k remeslu a proces hľadania sebavyjadrenia vďaka možnostiam spracovanej vlny.

 

Dvadsiaty druhý ročník prehliadky filmov o ľudovej kultúre a človeku sa uskutoční v novembri 2022. Jeho hlavní organizátori, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Žilinský samosprávny kraj a Mesto Čadca, začínajú v týchto dňoch s jeho prípravami. O samotnom festivale, jeho histórii ale i o tohtoročnom ročníku sme sa rozprávali s jeho zakladateľom a  predsedom festivalu  Petrom Marákym.

Pohľady do krásneho sveta – fotografická výstava tvorby študentov fotoklubu J. M. Hurbana v Čadci sprístupnená v hale Kysuckej knižnice v Čadci od 24. novembra 2021 do 23. januára 2022.

Po stopách valaského umenia - ukážka výroby ľudových nástrojov Františka Kostúra z Kysuckého Nového Mesta nainštalovaná vo vitrínach v priestoroch Pracoviska prvého kontaktu MsÚ v Čadci od 18. novembra do 12. januára 2022.

 

Vitráže s vianočnou témou od Eugénie Gerekovej z Turzovky.

Remeselníci nášho regiónu každoročne ponúkajú výrobky na remeselných vianočných trhoch. Počas dlhých hodín strávených v dielni menia rôzne suroviny a materiály na originálne i užitočné predmety. V závere tohto roka sme našich remeselníkov oslovili, aby poskytli niečo zo svojej tvorby tým, ktorí to potrebujú – deťom v núdzi, rodinám, ktoré si predvianočné nákupy nemôžu dovoliť. Odovzdanie výrobkov našich remeselníkov sa konalo 17. decembra 2021 a vďaka dobrovoľníčke Beátke Zajačikovej z Nadácie Anjelské krídla sa včas dostanú tam, kde to poteší.