S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 19. 1. 2021 nás vo veku 71 rokov opustila pani Sidónia Repáňová zo Starej Bystrice - vedúca FSk Polianka.
Dovoľte nám, touto cestou, vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým a celej rodine zaželať veľa síl v tomto ťažkom období.
Pracovníci Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci
Odpočívaj v pokoji, Janka naša...💔😪...nikdy na Teba nezabudneme, budeš nám chýbať 😪...ešte pred pár dňami sme Ti blahoželali k 44. narodeninám a tak veľmi Ti želali uzdravenie...buď šťastná tam hore...❤️ Ďakujeme za chvíle s Tebou.
Milí priaznivci folklóru a ľudových tradícií, ponúkame Vám videozáznam Jasličkovej pobožnosti z 25. decembra 2019 z farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke v podaní Detskej folklórnej skupiny Bukovinka z Turzovky.
Všetko o piesňach k výročným obradom a zvykom vianočného obdobia, tak ako o nich píše Pavol Kužma vo svojej knihe Ľudové piesne z Kysúc.
Kožuchy zhotovovali a dodnes zhotovujú samoukovia i vyučení majstri „ kožušníci“, ktorí si často sami vyrábali aj kože. V rozličných krajoch Slovenska ich nazývali rôzne , napr. kožuchári, kušnieri, kušniari, kušnír, blanári, gubási. Kožuchy v ľudovom odeve na Slovensku nachádzame v mužskom, ženskom a zriedkavo i v detskom odeve. V katalógu Ľudové kožuchy sú rozdelené na šesť základných druhov: kožušteky, kožuchy krátke , kožuchy dlhé, bundy, mentieky krátke, mentieky dlhé. Za najstarší druh považujeme dlhý kožuch, kým kožušteky v ľudovom odeve sú novšou módou. Jedným z posledných remeselníkov, ktorý sa tomuto remeslu venuje je Rastislav Kazar, pôvodne Kysučan z Krásna nad Kysucou.