Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou a zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Koná sa každoročne na prahu letnej turistickej sezóny v prvý júlový víkend v malebnej obci Východná.
V tomto roku boli súčasťou tejto veľkolepej oslavy našej ľudovej kultúry a tradícií aj folklórne zoskupenia a sólisti z Kysúc.

Východná 2017 krajský program účinkujúci


Dňa 30. júna 2017 sa návštevníkom v Krajskom programe Žilinského samosprávneho kraja pod názvom „Keď ja pôjdem, povandrujem“ predstavili sólisti Pavol Kužma z Horného Kelčova, Helenka Zahradníková z Turzovky, Janka Holeštiaková z Čadce a folklórne zoskupenia DFS Kelčovan z Čadce, ĽH Rovňanovci zo Skalitého, ĽH Kováčovci z Novej Bystrice, ĽH Gernátovci z Turzovky, ŽFSk Turzovanka z Turzovky a FS Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta. Svojím vystúpením divákom priblížili ťažký život Kysučanov, ktorí museli v minulosti vandrovať za prácou do sveta a opúšťať svoje rodiny. Zároveň ukázali naše krásne kultúrne bohatstvo - naše piesne, tance, naše tradície. Dokázali návštevníkov strhnúť svojím majstrovským prejavom a tí sa im odmenili búrlivým potleskom. Celým krajským programom divákoch sprevádzala moderátorka Katarína Borisová zo Starej Bystrice. Krajský program pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
V dňoch 1. - 2. júla 2017 zrealizovalo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci aj ochutnávku tradičnej kysuckej kuchyne pod názvom „Vôňa kysuckých kapustniakov“. Počas dvoch dní mali návštevníci možnosť vidieť prípravu a zároveň aj ochutnať pravé kysucké kapustniaky, ktoré pripravovali kysucké žienky pod vedením Agnesky Priehodovej z Oščadnice.
KKS v Čadci aj touto cestou ďakuje všetkým kysuckým umelcom zúčastneným na FF Východná 2017 a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.


Mgr. Silvia Petreková
riaditeľka KKS v Čadci


foto: Mgr. Iveta Štětinová
manažér pre folklór a ľudové remeslo KKS v Čadci